Rusko je rozčarované zrušením embarga na dovoz zbraní do Sýrie

Moskva 28. mája (TASR) – Rusko je rozčarované rozhodnutím Európskej únie o zrušení embarga na dovoz zbraní do Sýrie. Vyhlásil to dnes v Moskve námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, ktorý dodal, že to poškodilo perspektívu zvolania medzinárodnej konferencie o budúcnosti Sýrie.

Rusko sa spolu s USA, ako aj s ďalšími západnými spojencami snažia usporiadať mierovú konferenciu, ktorá by ukončila občiansku vojnu v Sýrii. Ministri zahraničných vecí USA a Ruska – John Kerry a Sergej Lavrov – v pondelok počas ich rokovaní v Paríži povedali, že urobia, čo budú môcť, aby priviedli sýrske bojujúce strany k rokovaciemu stolu, a to v čase, keď sa boje zintenzívnili a objavili sa nové obvinenia o použití chemických zbraní.

Navrhovaná konferencia, ktorá by sa podľa očakávaní mala konať v polovici júna v Ženeve, odráža prvé vážne diplomatické snahy za takmer rok ukončiť konflikt, v ktorom zahynulo odhadom vyše 80.000 ľudí a milióny ušli zo svojich domovov.

Riabkov dnes v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Hlas Ruska spresnil, že krajiny organizujúce konferenciu okrem iného narážajú i na spory ohľadom pozvaných účastníkov: USA sa napríklad usilujú zabrániť účasti Iránu a Rusko sa domnieva, že hovoriť o ďalšom usporiadaní v Sýrie nie je možné bez prítomnosti zástupcov Saudskej Arábie, Egypta a Iránu.

Postoj americkej diplomacie k účasti Iránu označil Riabkov za nesprávny – už vzhľadom na to, aký vplyv má teheránsky režim na situáciu v Sýrii i v celom priľahlom regióne.

Ruský diplomat upozornil, že USA a Rusku sa zatiaľ nepodarilo zblížiť ich pozície v niektorých kľúčových aspektoch tejto v súčasnosti najväčšej medzinárodnej krízy. Spresnil, že na konferencii v Ženeve musí sýrsku opozíciu zastupovať taká delegácia, ktorá by bola schopná prijímať rozhodnutia v menej celej opozície a ktorá by sa nepokúsila využiť pripravovanú konferenciu ako nástroj na odstránenie režimu Bašára Asada.

Vládam členských štátov EÚ sa na pondelkovom zasadaní Rady EÚ pre zahraničné záležitosti nepodarilo prekonať názorové rozdiely. Šéf slovenského rezortu diplomacie Miroslav Lajčák v rozhovore pre TASR spresnil, že výsledkom rokovaní na Rade ministrov je to, že sankcie voči Sýrii zostávajú aj naďalej v platnosti, pokiaľ ide o reštrikcie v obchodnej a finančnej oblasti. Výnimkou sú dodávky zbraní pre potreby sýrskej opozície.

Téma možného predaja zbraní bola podľa neho odovzdaná do rúk jednotlivých členských štátov EÚ, pričom sa ministri konsenzuálne dohodli, že pôjde o dobrovoľný záväzok krajín, že nebudú zbrane predávať hneď teraz. Podľa návrhu ministrov by žiadne zbrane nemali byť dodané do Sýrie pred 1. augustom.

Dôvodom, ako upozornil Lajčák, je dať najskôr šancu na úspech pre politický proces a pripravovanú konferenciu v Ženeve.

1 2 12 20 pel juh