Rusko kritizovalo USA a EÚ za dodatočné sankcie voči Iránu

Moskva 17. júna (TASR) – Rusko dnes ostro kritizovalo Spojené štáty americké a Európsku úniu za to, že plánujú na Irán uvaliť sankcie nad rámec opatrení, ktoré minulý týždeň schválila Bezpečnostná rada OSN.

„Sme nesmierne sklamaní, že ani Spojené štáty, ani Európska únia neberú ohľad na naše výzvy na to, aby sa zdržali takýchto krokov,“ povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, citovaný tlačovou agentúrou Interfax.

Lídri EÚ sa dnes na summite v Bruseli dohodli na prísnejších sankciách voči Iránu, ku ktorým patria opatrenia na zablokovanie investícií do kľúčového ropného a plynárenského sektora. Terčom majú byť tiež obchod, ako aj bankový, poistný či dopravný sektor. Cieľom je vyvinúť tlak na Irán, aby sa vrátil k rozhovorom o spornom programe obohacovania uránu, ktorý je podľa západných veľmocí zameraný na výrobu jadrových zbraní, čo Teherán dôrazne popiera.

Vlastné sankcie voči Iránu pripravuje aj Kongres USA. Americké ministerstvo financií v stredu zaradilo na čiernu listinu ďalšiu iránsku štátnu banku a viaceré dopravné spoločnosti. V energetickom sektore identifikovalo ďalších 20 podnikov ako kontrolovaných vládou, čo znamená, že s nimi nemôžu obchodovať americké firmy na základe všeobecného obchodného embarga.

Zdroj: Reuters

1 20 gon juh