Rusko: Nové sankcie EÚ rozširujúce zákaz investovania na Kryme sú neprijateľné

Moskva 18. decembra (TASR) – Nové sankcie Európskej únie rozširujúce zákaz investovania európskych firiem na Kryme sú „absolútne neakceptovateľné“ a smerujú k diskriminácii obyvateľov tohto polostrova. Vyhlásilo to dnes prostredníctvom tlačového vyhlásenia ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré citovala agentúra Reuters.

„Brusel by si mal uvedomiť, že Krym a Sevastopol sú neoddeliteľné časti Ruska,“ uvádza sa v reakcii ruského rezortu zahraničných vecí na dnešné schválenie nových ekonomických sankcií EÚ voči Rusku. „Diskrimináciu voči obyvateľom Krymu a Sevastopolu založenú na politických dôvodoch považujeme za absolútne neakceptovateľnú.“

Nové reštriktívne opatrenia EÚ vstúpia do platnosti v sobotu a budú sa vzťahovať na predaj technológií na prieskum čiernomorskej ropy a zemného plynu či podnikania firiem EÚ v oblasti cestovného ruchu.

Občania členských krajín EÚ budú mať zakázané kupovať alebo financovať spoločnosti na Kryme, ktorý sa v marci odtrhol od Ukrajiny a pripojil k Ruskej federácii. Podľa EÚ išlo o anexiu polostrova Ruskom.

Únia už skôr zakázala dovoz tovarov z Krymu a nové investície do infraštruktúrnych projektov v oblasti dopravy, telekomunikácií a energetiky a do podnikania s ropou a plynom.

1 20 clu gon