Rusko obvinilo EÚ z „agresívnej propagácie“ práv homosexuálov

Moskva 15. januára (TASR) – Rusko obvinilo Európsku úniu z "agresívneho" propagovania práv homosexuálov. Informuje o tom agentúra DPA.

V správe, zverejnenej v utorok večer, ruské ministerstvo zahraničných vecí argumentuje, že v roku 2013 sa EÚ a jej členské krajiny pokúsili nanútiť "neoliberálne hodnoty ako univerzálny životný štýl" ďalším členom medzinárodného spoločenstva.

"Je to osobitne vidieť na ich agresívnej propagácii práv sexuálnych menšín," píše sa v správe.

Jej zverejneniu predchádzal rok nezvyčajne ostrej kritiky situácie v oblasti ľudských práv v Rusku zo strany EÚ a jednotlivých západných krajín, zameranej tiež na nový zákon, ktorý je podľa nich zameraný proti homosexuálom.

Ruské ministerstvo sa vo svojej správe zmieňuje o pokusoch "nanútiť ďalším krajinám cudzí pohľad na homosexualitu a manželstvo ľudí rovnakého pohlavia ako normy života a istý druh prirodzeného sociálneho fenoménu", ktorý si zasluhuje podporu štátu.

Dodáva, že tento prístup vyvolal odpor v krajinách s tradične liberálnymi postojmi voči homosexuálom, ako je napríklad Francúzsko, kde sa vlani vyskytli masové protesty proti legalizácii manželstiev ľudí rovnakého pohlavia.

Správa súčasne odsudzuje Európsku komisiu za to, že "sa vytrvalo zdráha" zasiahnuť v tom, čo Moskva nazvala rozsiahlym porušovaním práv ruskojazyčnej populácie v Lotyšsku a Estónsku – dvoch bývalých sovietskych republikách, ktoré sú dnes členmi EÚ.

3 žab gon