Rusko: Rokovania o bezvízovom režime s EÚ maria politické otázky

Moskva 26. februára (TASR) – Rokovania o zavedení bezvízového styku medzi Ruskom a Európskou úniou maria politické otázky, povedal dnes ruský veľvyslanec pri EÚ Vladimir Čižov.

"Sme realisti a rozumieme, že je tu istá politická zložka v pozíciách niektorých členských štátov EÚ, ktorá ovplyvňuje pripravenosť Európskej únie na zavedenie bezvízového režimu, pracujeme však na tom," uviedol Čižov podľa agentúry Ria Novosti na tlačovej konferencii v Moskve.

"Neviem predpovedať, kedy budú naši partneri pripravení na bezvízový režim," dodal. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini vlani v decembri povedal, že by k tomu mohlo dôjsť v roku 2010.

Čižov pripomenul, že je tu stále niekoľko "praktických nuáns", ktoré by sa mali vyriešiť, ako napríklad zavedenie biometrických pasov a otázka dopadu na ruské hranice s krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ.

Ako dodal, EÚ je znepokojená otázkami registrácie v Rusku a procedúr potrebných na získanie pracovných povolení. Od všetkých cudzincov sa požaduje registrácia ruským úradom najneskôr do troch dní po príchode do krajiny. Čižov podotkol, že tieto otázky nemajú nič spoločné s rokovaniami o vízach a Rusko je pripravené brať ich do úvahy.

12 zsl dem