Rusko varovalo EÚ a USA pred individuálnymi saknciami voči Iránu

Moskva 19. mája (TASR) – Rusko varovalo Spojené štáty a Európsku úniu pred prijatím individuálnych sankcií mimo plánovanej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN v súvislosti so sporom o iránsky jadrový program, informovala dnes tlačová agentúra RIA Novosti.

"Je tu informácia, že USA a EÚ sa neobmedzujú len na spoločný postoj voči Iránu v BR OSN a chcú zaviesť dodatočné, jednostranné sankcie," povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po telefonickom rozhovore so svojou americkou rezortnou partnerkou Hillary Clintonovou.

Lavrov dodal, že takéto pôsobenie by mohlo porušiť medzinárodné zákony. Tiež potvrdil, že medzi členskými štátmi BR OSN s právom veta a Nemeckom vznikla základná dohoda o prísnejších sankciách voči Iránu. Lavrov zároveň vyjadril optimizmus, že diskusie v rámci rady, ako aj dohoda o výmene uránu, ku ktorej v Teheráne dospeli Brazília a Turecko, by mohli viesť k obnoveniu rokovaní s Iránom.

Iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí dnes zároveň vyjadril prekvapenie o návrhu rezolúcie o sankciách, na ktorom sa dohodli svetové veľmoci.

Pri otázke reportéra tlačovej agentúry Reuters, aká bude reakcia Iránu na návrh rezolúcie, sa Mottakí po anglicky spýtal: "Ste si istý?" Po kladnej odpovedi, že svetové veľmoci návrh odsúhlasili, následne Mottakí odpovedal: "Neberte to vážne," a vyšiel z miestnosti. Bezprostredne nebolo jasné, či Mottakí návrh nevidel, alebo naň reagoval odmietavo.

Správu priniesli agentúry DPA a Reuters.

1 3 zsl dem