Rusko vyjadruje poľutovanie nad spochybnením partnerstva zo strany EÚ

Moskva 24. júna (TASR) – Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes vyhlásilo, že súčasné kroky EÚ spochybňujú strategický charakter partnerstva s Ruskom. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré ruský rezort diplomacie zverejnil pri príležitosti 20. výročia podpísania Zmluvy o partnerstve a spoluprácu medzi Ruskom a EÚ.

Ruské MZV súčasne vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím EÚ prerušiť práce na príprave novej základnej zmluvy medzi Ruskom a EÚ. „Príprava dokumentu, zameraného na posilnenie vzájomne výhodných vzťahov v záujme občanov a podnikateľských kruhov Ruska a členských štátov EÚ, bola zastavená bez ohľadu na strategické záujmy štátov Európy,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva.

Krízu vo vzťahoch medzi Ruskom a EÚ i ďalšími krajinami vyvolala situácia na Ukrajine, kde vlani na jeseň vypukli mohutné protivládne nepokoje, ktoré vyvolalo odmietnutie vtedajšej vlády v Kyjeve podpísať asociačnú zmluvu s EÚ a namiesto toho posilnenie spolupráce s Ruskom. Moskva vtedy totiž pohrozila, že po podpísaní asociačnej zmluvy zablokuje dovoz ukrajinskej produkcie do Ruska.

V decembri sa potom ukrajinské vedenie s Ruskom dohodlo na pôžičke vo výške 15 miliárd dolárov a na znížení cien za plyn o jednu tretinu. Tento krok mnohí pozorovatelia označili za potvrdenie zámeru Ukrajiny orientovať sa na spoluprácu s Ruskom.

Veľmi výbušná situácia, keď počas protivládnych protestov došlo k obetiam na životoch, si vynútila rokovania medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a vodcami opozície, ktorí 21. februára prijali plán krokov, zahŕňajúci predčasné prezidentské voľby, vytvorenie vlády národnej jednoty a návrat k ústave z roku 2004, ktorá výrazne obmedzila právomoci hlavy štátu v prospech parlamentu a vlády.

Krátko nato však Janukovyč i viacerí ministri jeho vlády opustili Kyjev či Ukrajinu. Parlament Janukovyča 22. februára odvolal z funkcie a na 25. mája stanovil termín predčasných prezidentských volieb.

Vnútropolitické zmeny viedli však aj k posilneniu separatistických snáh na Kryme, ktorý sa medzičasom stal novým subjektom Ruskej federácie, a vo východnej časti Ukrajiny, kde došlo k vyhláseniu dvoch samozvaných republík – Doneckej a Luhanskej – a odohrávajú sa tam boje s vládnymi silami snažiacimi sa potlačiť proruských separatistov prostredníctvom vládnej protiteroristickej operácie.

Za podnecovaním separatistických tendencií a vyzbrojovaní proruských síl je podľa Kyjeva a Západu Rusko. V reakcii na to EÚ uvalila na Rusko sériu sankcií.

12 pel dem