Rusko zruší zákaz dovozu zeleniny z EÚ

Nižný Novgorod 10. júna (TASR) – Rusko prisľúbilo zrušenie zákazu dovozu čerstvej zeleniny z krajín EÚ, zavedeného začiatkom júna pre obavy z rozšírenia nebezpečnej črevnej nákazy. Po summite EÚ-Rusko to dnes oznámil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

"Teší nás, že sme sa dohodli na tom, že zákaz na dovoz zeleniny z EÚ bude zrušený," vyhlásil Barroso na tlačovej konferencii v Nižnom Novgorode.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev spresnil, že k zrušeniu zákazu dôjde, keď inštitúcie EÚ poskytnú Moskve garancie bezpečnosti importovanej zeleniny. Podľa Barrosa poskytne Rusko žiadané certifikáty v najbližších dňoch.

Medvedev tiež oznámil, že Rusko má "veľmi veľké šance" na vstup do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) do konca roku 2011.

Rusko zakázalo import dovoz čerstvej zeleniny z EÚ 2. júna. Brusel opatrenie Moskvy odsúdil ako neprimerané. Pozorovatelia sa obávali, že kauza zatieni aj dnešný summit Rusko-EÚ v Nižnom Novgorode.

Európska únia sa na celkovej spotrebe zeleniny a ovocia v Rusku podieľa 30 až 40 percentami. Za minulý rok vyviezla EÚ do Ruska len zeleninu v hodnote 594 miliónov eur.

1 20 rsc zsl