Š. CHUDOBA: Pri odstavovaní jadrových elektrární v EÚ ide o biznis

Brusel 11. septembra (TASR) – V Európskej únii dôjde v najbližšom desaťročí k odstaveniu 20 až 40 jadrových elektrární a Európania chcú byť na tento proces pripravení. Aj za týmto účelom sa dnes v Bruseli konalo fórum Vedecká podpora pre vyraďovanie jadrových elektrární. Slovensko na ňom zastupoval štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba.

Fórum bolo zorganizované z iniciatívy Európskeho výskumného strediska (JRC), ktoré spadá pod Európsku komisiu, v snahe organizovať potrebné kapacity v oblasti vzdelávania, výskumu a vývoja, ako aj samotnej realizácie vyraďovania atómových elektrární z prevádzky.

"Súčasný stav je taký, že asi 133 jadrových elektrární je v prevádzke a v Európskej únii do roku 2025 sa ich má vyradiť viac ako 45. Ide o obrovskú šancu uplatniť sa a o obrovský biznis," povedal v rozhovore pre TASR Štefan Chudoba.

Štátny tajomník za slovenský rezort školstva a vedy uviedol, že slovenská delegácia pricestovala do Bruselu na pozvanie šéfa JRC Dominiqua Ristoriho a dodal, že sa na tomto fóre zišli tí najvýznamnejší odborníci z tejto oblasti.

"Ja som tu ako politická figúra, ktorá by mala potvrdiť, že na Slovensku vieme pripraviť a máme pripravených ľudí pre oblasť likvidácie atómových elektrární," zdôraznil Chudoba.

Štátny tajomník ministerstva školstva SR v tomto smere upozornil, že Slovensko má potrebné kapacity nielen na Slovenskej technickej univerzite, ale aj na Univerzite Komenského. Pripomenul, že touto oblasťou sa zaoberá aj Slovenská akadémia vied.

"A navyše máme aj praktické skúsenosti. Atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach A1 je vo vyraďovacej fáze a V1 tiež. Máme aj možnosti praktickej experimentácie a tiež sú tu dve firmy, ktoré sú v tejto oblasti veľmi silné," uviedol Chudoba. Spresnil, že ide o spoločnosti VÚJE a JAVYS, ktoré majú bohaté skúsenosti s vyraďovaním jadrových elektrární.

Podľa Chudobu Slovensko môže smelo tvrdiť, že túto problematiku dobre pozná. Pripomenul, že z hľadiska vedeckej prípravy a európskych priorít slovenská strana vytypovala šesť oblastí, v ktorých môže byť SR vo vede silná a v ktorých má šancu uplatniť sa, pričom oblasť jadrovej energetiky, bezpečnosť jadrových zdrojov a vyraďovanie atómových elektrární tam rozhodne patrí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ed