S. KOZLÍK: Život nepotvrdí nutnosť vytvorenia spoločnej európskej federácie

Bratislava 8. júla (TASR) – Europoslanec Sergej Kozlík nevidí budúcnosť Európskej únie v superštáte. Podľa neho má Európa historicky iné danosti ako napríklad Spojené štáty americké, Čína či Rusko.

"Jednoducho v Európe sú národné enklávy, ktoré majú svoje štáty a tie sa dohodli na jednotnom trhu, voľnom pohybe osôb, kapitálu či peňazí," poznamenal s tým, že pre spoločný trh je dobré, keď sa v čo najväčšom rozsahu spravuje jednotnými pravidlami tam, kde je to efektívne. "Sú však mnohé veci, ktoré sú identické pre jednotlivé národy, a to je kultúra či vzdelávanie. To sú veci, ktoré by mali patriť národným štátom," poznamenal.

Podľa neho sa preto netreba baviť o akomsi superštáte, ale skôr o jednotlivých oblastiach, v ktorých treba pracovať na jednotných pravidlách. "Ten priestor je obrovský," zdôraznil. Spomenul napríklad automobilovú dopravu, zdravotný a dôchodkový systém. "To sú všetko ohromné výzvy, ktoré treba vyčerpať. A potom niekedy, o 20 – 30 rokov, možno môžeme spomenúť federáciu. Aj tak si myslím, že to život nepotvrdí," dodal.

Kozlík nepovažuje za reálne, že by sa silné štáty v EÚ boli ochotné vzdať v plnom rozsahu svojej sily a peňazí pre "nejakú anonymnú federálnu vládu". "Dá sa nájsť veľmi funkčný, pružný mechanizmus a túto možnosť sme zďaleka nevyčerpali. Treba v prvom rade dotiahnuť elementárne veci," zdôraznil europoslanec.

er zll