Saakašvili sa vracia

Pozadie

Podľa dostupných výsledkov sa staronovým prezidentom juhokaukazskej krajiny stane Michail Saakašvili. Podarilo sa mu vyhnúť sa i druhému kolu volieb. Už v prvom získal viac než 52 % hlasov. Jeho najväčší opozičný rival Levan Gačečiladze získal 27 % hlasov.

Gruzínsko je strategicky dôležitou krajinou. Leží na pobreží Čierneho mora, hraničí s Ruskom, Azerbajdžanom a Tureckom. Prechádza ním dôležitá spojnica medzi EÚ a Iránom, Ruskom či Strednou Áziou.

Otázky

Pre Saakašviliho bolo kľúčové, ako Západ zhodnotí priebeh volieb. Saakšviliho imidž demokratického lídra v novembri utrpel ujmu, keď násline vytlačil opozičných demonštrantov z ulíc vyhlásením výnimočného stavu v krajine. Z nepokojov následne obvinil Rusov a vyhlásil predčasné prezidentské voľby.

Peter Semneby, špeciálny predstaviteľ EÚ pre krajiny Južného Kaukazu, zohral kľúčovú úlohu pri obnovení vysielania súkromnej televízie Imedi, ktorej vysielanie bolo vládou zastavené po vyhlásení výnimočného stavu. Pozorovatelia sa zhodujú, že to bolo práve včas pre dosiahnutie mediálnej rovnováhy pred voľbami. Po prvý krát sa tak EÚ aktívne zapojila do významnej politickej udalosti v Gruzínsku.

Vláde Michaila Saakašviliho, absolventa americkej Colombia university, sa dostávalo silnej podpory z Washingtonu. Bush ju dokonca označil za príklad demokratického úspechu v regióne, kde demokracia nie je samozrejmosťou. Gruzínsko usiluje, aj s podporu z USA, o členstvo v NATO, čo podporuje viac ako 60 % obyvateľov krajiny.

Opozícia sa zdráha uznať výsledky volieb, vyzývala obyvateľstvo, aby vyšlo do ulíc a požadovala druhé kolo volieb. Ľudí sa v uliciach však bolo pomerne málo najmä s ohľadom na ortodoxné Vianoce 6 . januára.

OBSE uviedlo, že prezidnetské voľby prebehli v súlade so záväzkami a štandardmi OBSE a Rady Európy pre demokratické voľby. Na tlačovej konferencii odmietol demokratický kongresman z USA a vedúci pozorovateľskej misie OBSE odpovedať, či porušenia, ktoré organizácia zistila boli takého rozmeru, aby mohli mať dopad na Saakašviliho prevahu, píše denník IHT.

Medzi nezrovnalosťami boli prípady, kedy niektorí ľudia hlasovali viac ako raz, a v 3 % navštívených okrskov, volebné urny neboli riadne zapečatené. Opozícia preto hrozí, že výsledky neuzná. Rusko rovnako odmietlo označiť voľby za slobodné a férové.