Sánchez: Aj v Európe sú milióny ľudí bez prístupu k čistej pitne vode

Brusel 14. apríla (TASR) – Niekoľko miliónov ľudí v Európe nemá prístup k neškodnej pitnej vode a desiatky miliónov užívateľov nemajú prístup k hygienickým zariadeniam. Uviedol to dnes v rozhovore pre belgickú televíznu stanicu RTBF hovorca Európskej federácie odborových zväzov verejných služieb a jeden z autorov európskej občianskej iniciatívy „Právo na vodu“ Pablo Sánchez.

RTBF pozvala Sáncheza ako hosťa v súvislosti s prebiehajúcim 7. Svetovým fórom o vode, ktoré sa koná v Južnej Kórei a na ktorom sa zúčastňujú predstavitelia 170 krajín. EÚ na tomto podujatí zastupuje eurokomisár pre rozvoj Neven Mimica.

Ide v poradí o siedme svetové fórum o vode od roku 1997 a Pablo Sánchez na otázku RTBF, či sa za 18 rokov situácia v tejto oblasti zlepšila, uviedol, že v niektorých krajinách sa tak stalo, nie je to však prípad Európy.

Sánchez upozornil, že vždy sa v tejto súvislosti hovorí najmä o Afrike a Ázii, kde sú desiatky miliónov ľudí bez prístupu k neškodnej pitnej vode, pričom sa akosi zabúda, že aj v Európe sú milióny ľudí, ktorí nemajú prístup k čistej vode a hygienickým zariadeniam.

„Nemáme o Európe žiadne údaje, pretože to v Európe nie je považované za problém,“ upozornil Sánchez. A rozhorčene dodal, že napríklad v Španielsku odpájajú vodu ľuďom, ktorí nie sú schopní za ňu platiť, kým v regióne Murcia bohatí zavlažujú svoje golfové ihriská.

„Voda je súčasťou civilizácie,“ pripomenul Sánchez a dodal, že nesmieme dovoliť zničiť „základnú sociálnu štruktúru tejto spoločnosti“.

Sánchez sa snaží bojovať za to, aby bolo v krajinách EÚ hospodárenie s vodou zabezpečené národnými vládami, pretože ľudia nechcú platiť za niečo také nevyhnutné, ako je voda. To je aj cieľ návrhu z roku 2014, ktorý v rámci inštitútu participatívnej demokracie, akým je európska občianska iniciatíva, podpísali asi dva milióny európskych občanov. Táto iniciatíva vyzvala Európsku komisiu, aby navrhla právne predpisy, ktoré stanovia, že prístup k vode je základným ľudským právom.

RTBF s odkazom na rokovania o vode v Južnej Kórei pripomenula, že v súčasnosti je okolo 748 miliónov ľudí na svete nútených piť vodu, ktorá nie je vhodná na pitie. Každý rok zomrie vo svete v priemere 2,5 milióna ľudí v dôsledku ochorení súvisiacich so zlou kvalitou vody, najzraniteľnejšou skupinou sú deti. Podľa údajov UNICEF približne tisíc detí zomrie každý deň vzhľadom na nedostatočný prístup k pitnej vode.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon