Sankcie voči Mugabemu môžu ohroziť plánovamý summit EÚ a Africkej únie

Brusel 4. februára (TASR) – Predstavitelia Európskej únie oznámili, že nadchádzajúci summit EÚ a Africkej únie sa uskutoční v Bruseli 2. a 3. apríla. Africká delegácia však hrozí bojkotom tohto vrcholného podujatia, ak EÚ nezmení svoj postoj voči zimbabwianskemu prezidentovi Robertovi Mugabemu.

Africká únia (AÚ) pohrozila neúčasťou na plánovanom summite o posilnení obchodu a investícií medzi oboma integračnými zoskupeniami, pokiaľ na v poradí už 4. summit EÚ-AÚ nebude pozvaný aj prezident Robert Mugabe.

Mugabe, ktorý je prezidentom Zimbabwe od roku 1987 a v súčasnosti vykonáva už siedmy prezidentský mandát, je pre Európsku úniu neželanou osobou. Spojené štáty ako aj EÚ ešte po voľbách v roku 2002 zaviedli širokú škálu sankcií vrátane zmrazenia úverov a zákazu pohybu na územie únie nielen proti Mugabemu, ale aj proti desiatkam členov jeho vlády, viacerým fyzickým osobám a súkromným či pološtátnym spoločnostiam, ktoré sa zúčastňujú na nedemokratickom spôsobe Mugabeho vládnutia.

Predstavitelia Africkej únie Brusel upozornili na skutočnosť, že Mugabe bol nedávno zvolený za podpredsedu Výkonnej rady AÚ a z titulu tejto funkcie by mal byť súčasťou africkej delegácie. Minister zahraničných vecí Zimbabwe Simbarashe Mumbengegwi v stanovisku pre médiá potvrdil, že Výkonná rada AÚ sa dohodla na tom, že ak čo len jeden z afrických lídrov bude chýbať na zozname pozvaných hostí, Africká únia zruší plánovaný summit.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl