Sarkozy navrhuje skresať kompetencie EÚ a zbaviť EÚ legislatívnych právomocí

Bordeaux 23. novembra (TASR) – Francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy vyzval skresať na polovicu kompetencie Európskej únie a odobrať Európskej komisii právo prichádzať s legislatívnymi návrhmi.

Sarkozy to vyhlásil v sobotu v Bordeaux v rámci kampane pred voľbami predsedu Únie za ľudové hnutie (UMP). Vyslovil sa za to, aby v kompetencii EÚ zostalo asi desať oblastí, medzi nimi napríklad aj priemyselná a poľnohospodárska politika, či vedecký výskum, „zvyšné kompetencie treba vrátiť národným štátom“.

Pokiaľ ide o druhý návrh, Sarkozy upozornil, že EÚ má Európsky parlament, nepotrebuje preto, aby s legislatívnymi návrh prichádzal jej ďalší orgán, „ktorý produkuje nariadenia a zákony“.

Sarkozyho postoj, ako upozornila agentúra Reuters, pripomína názory prezentované britským premiérom Davidom Cameronom, ktorý žiada radikálne obmedzenie kompetencií EÚ.

Exprezident Sarkozy sa vracia na politickú scénu po dvoch rokoch života v ústraní, ktoré nasledovali po porážke v prezidentských voľbách. V septembri však oznámil, že 29. novembra sa vo voľbách chce uchádzať o post predsedu UMP, ktorá vznikla v záujme zjednotiť pravicu – strana je však rozdelená, okrem iného aj kvôli role Francúzska v EÚ.

V boji o post predsedu UMP Sarkozy čelí primátorovi Bordeaux Alainovi Juppému, ktorý podľa prieskumov zatiaľ vedie. Obaja politici sa však v Bordeaux snažili vystupovať jednotne, aj keď smerovanie ich politiky je odlišné: Juppé sa vymedzuje ako politik napravo od stredu, zatiaľ čo Sarkozy je pravičiar.

1 12 pel