Sarkozy: Rómske osady idú rušiť aj Nemci; Merkelová: Nič také som nepovedala

Brusel 17. septembra (TASR) – Nemecko nebude v najbližších týždňoch rušiť rómske osady, ako sa to deje vo Francúzsku. Toto tvrdenie francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho v noci nadnes po návrate zo summitu EÚ v Bruseli poprela prostredníctvom svojho hovorcu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka sa v rámci Európskej rady, ani na rokovaní so Sarkozym počas summitu EÚ vôbec nevyjadrovala k rómskym osadám a už vôbec nehovorila o ich vyprataní, povedal jej hovorca Steffen Seibert v Berlíne.

Po stretnutí s kancelárkou Sarkozy na tlačovej konferencii v Bruseli vyhlásil: "Pani Merkelová mi naznačila svoj zámer, že v nasledujúcich týždňoch dá vypratať (rómske) tábory." Na ironickú poznámku jednej novinárky, že Nemecko rieši takéto otázky asi menej hlučne ako Francúzsko, Sarkozy odpovedal: "Veď uvidíme, aký pokoj bude vládnuť v nemeckej politike."

Sarkozy tiež vyhlásil, že Merkelová mu signalizovala aj svoju "úplnú podporu" v otázke odsunu Rómov.

Diplomati prítomní na summite EÚ však podľa agentúry DPA konštatovali, nič také, čo tvrdí Sarkozy, v Bruseli nezaznelo "ani približne".

Nie je jasné, ako Sarkozy dospel k slovám o likvidácii rómskych osád v Nemecku, napísala DPA. Francúzsky denník Libération vo štvrtok informoval o dohode medzi Nemeckom a Kosovom, podľa ktorej chce Berlín poslať späť do bývalej srbskej provincie 12.000 Rómov vrátane 5000 detí, z ktorých niektoré žili v krajine už desať rokov.

Spor o Rómov takmer úplne zatienil agendu summitu EÚ, ktorého hlavnými témami mali byť Pakt stability a vzťahy únie s Čínou a Indiou.

3 hy