Sarkozyho stredomorský plán ožil

Zdroj: www.ue2008.fr

Vznik únie štátov EÚ a krajín na južnom pobreží Stredozemného mora by mal prispieť k jednote v heterogénnom regióne, ktorého južnú časť charakterizujú konfliky a nepomer bohatstva v porovaní so severnými európskymi susedmi. Partnerstvo chce byť novým impulzom pre posilnenie spolupráce prostredníctvom prioritných projektov, ktoré by mali viesť k solidarite medzi participujúcimi krajinami.

Štruktúra Únie založená na zdieľanom predsedníctve medzi severom a juhom by mala prispieť k pocitu spolupatričnosti. Summity na najvyššej úrovni sa budú konať každé dva roky.

Inaguračný summit odhalil niektoré sporné body, napríklad ako sa budú prioritné projekty financovať ako aj to, kde bude sídliť stály sekretariát. Riešenie týchto otázok zostane na pleciach ministrov zahraničia, ktorí sa majú stretnúť v novembri.

Pre Francúzsko bol nedeľný summit v Paríži, ktorý Nicolas Sarkozy označil za „splnenie sna“, diplomatickým úspechom. Podarilo sa mu priviesť za jeden stôl izraelského premiéra Ehuda Olmerta, sýrskeho prezidenta al-Assada a prezidenta Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása pri zachovaní zdania jednoty. Stretnutiu spolupredsedali Nicolas Sarkozy a egyptský prezident Husni Mubarak, ktorý pochváli arabské štáty za to, že sa rozhodli pre účasť na summite, čím podľa jeho slov urobili „gesto mieru“.

„Sme si istí, že otvorenie novej strany v tejto spolupráci nás privedie bližšie k mieru“, citovala Mubaraka agentúra AFP. Svetovými médiami preletelo najmä vyjadrenie izraelského premiéra Olmerta, ktorý vyhlásil, že „sme k mierovej dohode bližšie než kedykoľvek predtým“.

Spoločná deklarácia z parížskeho summitu hovorí, že zúčastnení sa budú snažiť o „vzájomne a efektívne overiteľnú blízkovýchodnú zónu bez zbraní hromadného ničenia“, vrátane jadrových, chemických a biologických zbraní a ich nosičov.

Ďalším momentom, kedy Francúzi slávili úspechy na diplomatickom fronte bolo, keď sa mimo agedny summitu podarilo priviesť k rozhovorom lídrov Sýrie a Libanonu. Tí sa dohodli, že po prvýkrát po 60 rokoch odkedy obe krajiny získali nezávislosť od koloniálneho Francúzska, otvoria veľvyslanectvá – Sýria v Bejrúte a Libanon v Damasku.

Francúzsko využilo summit aj na vylepšenie vzťahov s Tureckom, ktoré sú vlažné kvôli opakovaným Sarkozyho výpadom proti tureckým ašpiráciám na členstvo v Európskej únii. Francúzsky prezident prisľúbil tureckému premiérovi Erdoganovi, že zo svojej pozície nebude blokovať prístupové rozhovory, ktoré odštartovali v roku 2005.

Obavy Turecka mala rozptýliť aj formulácia v záverečenej deklarácii, ktorá hovorí, že Únia Stredmoria je nezávislá od politiky rozširovania EÚ a predvstupového procesu.

Medzi prioritné projekty lídri zaradili šesť hlavných oblastí:

  • vyčistenie Stredozemného mora,
  • infraštrukúra,
  • siete ochrany civilného obyvateľstva,
  • podpora využitia solárnej energie v južných krajinách,
  • Stredmorská univerzita a 
  • program na podporu malých a stredných podnikov.

V nasledujúcich rokoch by mohol pribudnúť ešte manažment vodných zdrojov. Financovanie a spôsob implementácie projektov bude na programe dňa až v neskorších štádiách.

Napriek tomu, že Sarkozy musel pod nátlakom európskych partnerov pôvodnú verziu svojo stredomorského klubu okresať, neodradilo ho to. Šéf Európskej Komisie José Manuel Barroso vyzdvihol Sarkozyho presviedčaciu schopnosť, ktorou podľa neho dosiahol to, že summit ponúkol „politický impulz euro-stredmorskému partnerstvu“.