Saudská Arábia vyzýva na odsun všetkých zahraničných jednotiek zo Sýrie

Montreux 22. januára (TASR) – Saudský minister zahraničných vecí Saúd al-Fajsal dnes počas mierovej konferencie vo švajčiarskom Montreux vyzval na odsun všetkých zahraničných jednotiek zo Sýrie, vrátane libanonského šiitského hnutia Hizballáh a iránskych Revolučných gárd, ktorých ozbrojenci bojujú na strane prezidenta Bašára Asada.

Fajsal súčasne upozornil, že v mocenských orgánoch prechodného obdobia v Sýrii nebude miesto pre Asada a tých, ktorí "majú na rukách krv".

Mierová konferencia v Montreux, ktorá sa koná pod dohľadom OSN, nesmie podľa Fajsala stratiť zo zreteľa svoj cieľ – vytvorenie politických orgánov prechodného obdobia v Sýrii. "Nastal pravý čas neopustiť sýrsky ľud znova," zdôraznil.

Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu vo svojom príspevku uviedol, že v Sýrii je potrebné vytvoriť prechodnú vládu, keďže súčasná stratila legitimitu i schopnosť kontrolovať situáciu v krajine. Základy prechodných orgánov by mala položiť prebiehajúca mierová konferencia, domnieva sa Davutoglu. Podobne ako Fajsal je presvedčený, že miesto v prechodnej vláde by nemal mať nikto, kto má "na rukách krv".

Davutoglu sa vyslovil za vyhlásenie prímeria oboma stranami konfliktu. Konferenciu v Montreux označil za výnimočnú šancu, ktorá môže pomôcť zastaviť krviprelievanie v Sýrii, a vyzval nepremrhať túto príležitosť.

Turecký politik pripomenul, že jeho krajina prichýlila vyše 700.000 utečencov a jej "dvere sú naďalej otvorené". Turecko bude vždy po boku sýrskeho ľudu, zdôraznil.

Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd Mualim pritom dnes vo svojom prejave Turecko ostro kritizoval, pretože Sýrii ako susedný štát nepomohlo. Turecké vedenie obvinil zo spojenectva s teroristami, ktorých úrady vpustili na turecké územie, a vládu Turecka označil za zradcu. Varoval, že "to všetko sa Turecku môže vrátiť".

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyzvala zapojiť do procesu urovnania situácie v Sýrii aj ženy, s ktorých zástupkyňami sa stretla v predvečer mierovej konferencie.

"Želám si, aby všetky úsilia (na tejto konferencii) boli korunované úspechom, aj keď nie dnes, tak tento týždeň alebo neskôr," dodala.

Upozornila, že aj nevýrazný pokrok na rokovaniach v Montreux môže mať zásadný význam pre riešenie humanitárnej krízy v Sýrii. Uviedla, že je potrebné umožniť sýrskemu obyvateľstvu, aby malo lepší prístup k pomoci v podobe dodávok potravín, liekov a ďalšieho zabezpečenia.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, pred vstupom do ochrannej zóny pred dejiskom mierovej konferencie sa dnes zišlo asi 200 prívržencov sýrskeho vládneho režimu, ktorí tam skandovali slogany na podporu Bašára Asada. Polícia proti nim nezasahovala.

1 12 20 pel gon