Schäuble vyzýva Paríž, aby neustupoval z cesty reforiem

Brusel/Paríž 6. mája (TASR) – Francúzsko nesmie opustiť cestu reforiem. Týmto vyhlásením pre dnešné vydanie francúzskeho periodika Les Echos nemecký minister financií Wolfgang Schäuble upozornil vládu v Paríži, aby nepoľavila v politike prísnych úspor.

Schäublova výzva prichádza deň potom, ako francúzsky minister financií Pierre Moscovici v nedeľu (5.5.) v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že v jeho krajine "éra úspor už končí."

Názorový rozdiel medzi francúzskym ministrom financií a jeho nemeckým kolegom demonštruje rozdiel medzi francúzskou a nemeckou ekonomikou a spory týkajúce sa spôsobu boja s krízou, ktoré sa objavili s nástupom francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

Schäuble v rozhovore pre Les Echos obraňoval politiku prísnej rozpočtovej disciplíny, ktorú presadzuje Nemecko.

"Náš rozpočet nepredvída škrty. Je dobre vyrovnaný z hľadiska potrieb konsolidácie a stability. Iróniou je, že práve nemeckí ekonómovia mi vyčítajú, že nešetríme dosť," povedal Schäuble v rozhovore pre francúzsky denník.

V prípade francúzskej ekonomiky je podľa neho jedna vec viac ako istá – Francúzsko si nemôže dovoliť zriecť sa politiky reforiem, ktoré predvídajú potrebu úspor.

Schäuble výzvu pre Paríž adresoval aj preto, že Francúzsko by podľa rozhodnutia Európskej komisie (EK) mohlo dostať rok navyše na zníženie rozpočtových deficitov pod požadovanú úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). V piatok (3.5.) to uviedol eurokomisár pre menové a hospodárske záležitosti EÚ Olli Rehn.

Schäuble v tejto súvislosti upozornil, že "akékoľvek oneskorenie znižovania rozpočtových deficitov musí byť sprevádzané jasnými záväzkami na udržanie príslušných reforiem."

Podľa jarnej prognózy EK o vývoji ekonomiky rozpočtový deficit Francúzska dosiahne tento rok 3,9 % HDP a na budúci dokonca vzrastie na 4,2 % HDP. Francúzska vláda zatiaľ stále počíta s rastom ekonomiky, aj keď len o 0,1 %. Podľa komisára Rehna sú však prognózy Paríža "príliš optimistické".

Francúzsko verí, že deficit zníži na požadovanú úroveň už na budúci rok. Zdroj z francúzskeho ministerstva financií aj po vyjadreniach Rehna uviedol, že napriek komisárovým vyhláseniam je Paríž pripravený stlačiť rozpočtový deficit v roku 2014 pod 3 % HDP. Odhady Bruselu v oblasti vývoja ekonomiky, ako aj rozpočtového deficitu sú však horšie, než prognózuje francúzska vláda.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jak