Schulz kurdským demonštrantom v EP sľúbil, že osloví EÚ a NATO

Brusel 7. októbra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz po dnešnom neplánovanom stretnutí so skupinou kurdských demonštrantov, ktorí dopoludnia násilne vtrhli do budovy europarlamentu, vydal vyhlásenie, v ktorom odsúdil prenasledovanie civilného obyvateľstva, vrátane kurdskej menšiny, v Sýrii a Iraku.

Skupina viac ako päťdesiatich demonštrantov si dopoludnia vynútila vstup na pôdu EP, kde sa rozhorčene dožadovala dôraznejšieho zapojenia Európskej únie do boja proti džihádistom z Islamského štátu (IS), ktorí cielene prenasledujú a zabíjajú členov kurdskej menšiny v Iraku a Sýrii.

Schulz sa rozhodol stretnúť s delegáciou demonštrantov, ktorí mali povolený pokojný protest pred budovou EP, a vypočul si ich sťažnosti a protesty. Predseda EP delegáciu, ktorá neoprávnene vnikla do priestorov europarlamentu, upozornil, že toto nie je spôsob, ako vyjadriť svoje požiadavky, a po ukončení stretnutia ich vyzval na pokojný odchod z budovy, k čomu aj došlo.

„Aj keď som zdôraznil, že toto nie je spôsob, ako vyjadriť svoje požiadavky, naplno zdieľam ich obavy ohľadom situácie civilného obyvateľstva v Sýrii a Iraku, a najmä situácie v pohraničnom meste Kobané v Sýrii,“ uviedol Schulz v správe pre médiá.

Schulz pred demonštrantami s kurdskými zástavami a výzvami na zastavenie „kurdskej genocídy“ zopakoval podporu Európskeho parlamentu pre medzinárodnú koalíciu, ktorá leteckými náletmi zasahuje proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku.

„Budem v tomto smere hovoriť s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom a s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovou,“ zdôraznil Schulz vo svojom stanovisku.

Bezpečnostná služba EP medzitým rozbehla vyšetrovanie raňajšieho incidentu s dôrazom na ľahkosť, akou sa demonštrantom podarilo dostať na tretie poschodie europarlamentu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon