Schulz: To, čo spája EÚ a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo ich rozdeľuje

Brusel 7. novembra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz bol prvým z popredných štátnikov EÚ, ktorý dnes v skorých ranných hodinách zablahoželal americkému prezidentovi Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie.

"To, čo spája Európsku úniu a Spojené štáty, je silnejšie než to, čo nás rozdeľuje," uviedol v tejto súvislosti predseda EP na sociálnej sieti Twitter.

Podľa agentúry DPA Schulzovo vyjadrenie možno chápať v kontexte americko-európskych sporov o uhlíkové emisie a nátlaku USA na EÚ, aby vyriešila svoju ekonomickú krízu.

"V mene Európskeho parlamentu chcem zablahoželať Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu do funkcie. Európsky parlament sa teší na prehlbovanie silných transatlantických vzťahov s prezidentom Obamom," uviedol Schulz vo svojom oficiálnom stanovisku. Zároveň spresnil, že EÚ a Spojené štáty sú najbližšími spojencami na svete.

x x x

Blahoželania pre Obamu – či už prostredníctvom siete Twitter alebo formou oficiálnych vyhlásení – prichádzajú zo strany mnohých predstaviteľov Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu.

"Potešilo má znovuzvolenie Baracka Obamu. Politická energia, volebná účasť v USA a sila mandátu, ktorú dávajú prezidentovi, sú obdivuhodné," uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Blahoželania prostredníctvom siete Twitter zaslali aj komisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová a komisárka pre vzdelávanie, šport a mládež Andrulla Vasiliová.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem