Schulz vyzval Bielorusko, aby zaručilo voľby podľa medzinárodných noriem

Štrasburg/Brusel 11. septembra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz počas otvárania septembrového plenárneho zasadania EP v Štrasburgu vyzval v pondelok poslancov, aby využili stredajší prejav predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa o stave únie a prezentovali postoj europarlamentu a jeho politických skupín.

Na úvod plenárneho zasadania EP jeho predseda si minútou ticha uctil pamiatku europoslancov Jirího Havla, Edith Mastenbroekovej, Alexa Falconera a Paddyho Lanea, ako aj laureáta Sacharovovej ceny Oswalda Payu z Kuby. Zagratuloval Stavrosovi Lambrinidisovi k menovaniu za prvého predstaviteľa EÚ pre ľudské práva a v závere svojho prejavu vyzval na uskutočnenie reforiem v Bielorusku a zastavenie popráv v Gambii.

Bielorusko musí podľa predsedu EP zaistiť, aby parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia o dva týždne, prebehli podľa medzinárodných štandardov, a aby pozorovatelia OBSE mohli nerušene vykonávať svoju prácu. Schulz zároveň vyzval prezidenta Lukašenka na prepustenie a rehabilitáciu politických väzňov, medzi ktorých patria aj Ales Bjaliacki, Mikolaj Statkevič, Pavel Seviarynec, Sergej Kovalenko, a Dmitrij Daškevič. V súvislosti so situáciou v Bielorusku, Schulz tiež kritizoval zákaz vycestovania pre niektorých lídrov opozície a bojovníkov za ľudské práva, zákon rozširujúci kompetencie KGB a tiež nedávne vyhostenie švédskeho veľvyslanca po afére so zhadzovaním plyšových medvedíkov.

V súvislosti so situáciou v Gambii, predseda EP europoslancov informoval, že v reakcii na popravu deviatich osôb zaslal prezidentovi tejto africkej republiky Jahjá Džammíhovi list, v ktorom ho žiada o obnovenie moratória na vykonávanie trestu smrti.

"Bývalý europoslanec Stavros Lambrinidis bude v pozícii osobitného predstaviteľa EÚ pre ľudské práva osobou na pravom mieste," uviedol Schulz na adresu bývalého podpredsedu EP, pričom vyzdvihol jeho skúsenosti, vzdelanie, rozhľad a osobnosť.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh