Schulz vyzval štáty EÚ na finančnú pomoc pre Sbrsko a Bosnu postihnuté povodňami

Štrasburg 15. júla (TASR) – Výzvou na európsku pomoc pre Srbsko, Bosnu a Chorvátsko, ktoré boli postihnuté ničivými záplavami, otvoril v pondelok večer plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu v Štrasburgu jej predseda Martin Schulz.

Schulz zdôraznil, že po vlne solidarity, ktorú Európa prejavila v rámci záchranných operácií po májových povodniach v Srbsku a na území Bosny a Hercegoviny, musí nasledovať aj finančná pomoc určená na opravu zničených lokalít.

Predseda europarlamentu pripomenul, že povodne si vyžiadali ľudské obete, len v Chorvátsku si vynútili evakuáciu okolo 150.000 osôb, a v bulharskom meste Varna zničili celú jednu mestskú štvrť.

„Vyžiada si to niekoľko rokov, kým sa miestna ekonomika a poľnohospodárstvo vrátia do normálu,“ uviedol Schulz. Dodal, že EÚ musí postihnutým krajinám finančne pomôcť prekonať najhoršie obdobie.

V stredu sa v Bruseli uskutoční medzinárodná darcovská konferencia na pomoc krajinám na Balkáne, ktoré boli postihnuté ničivými záplavami. Slovensko bude zastupovať šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem