Schulza vyzývajú, aby odstúpil

Predseda EP Martin Schulz, Zdroj: The Council of the European Union

Europoslanci na minulotýždňovej plenárnej schôdzi schvaľovali aj uzávierku svojho rozpočtu. V rámci tejto diskusie, väčšina, až 399 poslancov vyzvala Martina Schulza, aby sa oddelil úrad predsedu EP od svojej kampane do čela Európskej komisie, v ktorej reprezentuje Stranu európskych socialistov.

Plénum žiadalo informáciu, ako chce Schulz oddeliť svoje oficiálne povinnosti ako predseda od aktivít súvisiacich s kampaňou.

Schulz pri hlasovaní využil svoju netradičnú právomoc a vyňal zo správy časť, ktorá je kritická k jeho aktivitám. Konečné hlasovanie o uzávierke rozpočtu EP sa preto presunulo na nadchádzajúcu aprílovú plenárnu schôdzu.

„EÚ nepotrebuje predsedu EK, ktorý nerozlišuje medzi kampaňou a úradom a kto sa zúfalo snaží držať svojho postu. Eurokomisári, ktorí kandidujú v májových voľbách museli na svoj úrad rezignovať. Len pán Schulz tvrdí, že on to robiť nemusí“, povedala koordinátorka Strany európskych ľudovcov vo výbore pre kontrolu rozpočtu Inge Grässle.

„Bezprecedentný krok na poslednú chvíľu zo strany predsedu Schulza je len niečo málo lepší ako cenzúra. Vymazať časť oficiálnej správy, ktorá kritizuje jeho vlastné kroky, vážne podkopával demokratické princípy tejto inštitúcie“, povedal belgický europoslanec Bart Staes. Odsunutie hlasovania na neskôr dáva Schulzovi šancu spornú časť do správy vrátiť.

Počas uplynulých týždňov sa na Schulza zniesla kritika za to, že pretvoril twitterový účet predsedu Európskeho parlamentu s takmer 80 tisíc followermi na platofmru svojej kampane, pričom otvoril svoj nový inštitucionálny účet s 3000 sledujúcimi ľuďmi.

Otázka uzávierky účtov európskych inštitúcií sa pred voľbami mimoriadne spolitizovala. Spravodajca zo skupiny ľudovcov Markus Pieper zahrnul do správy aj kritiku Bulharska, vrátane hrozby pozastavenia európskych fondov za pomalý pokrok v boji proti organizovanému zločinu. Odvoláva sa na pravidelné správy Komisie, ktorá na základe špeciálneho monitorovacieho mechanizmu, situáciu vo vnútri krajiyn sleduje.

Všíma si aj Rumunsko za zmeny trestného zákona v prípade konfliktov záujmov a amnestiu pre členov parlamentu odsúdených za korupciu. Správa konštatuje, že „v takomto prostredí je len ťažko možné čerpať európske fondy“.   

Obe krajiny majú momentálne socialistami vedené vlády, preto niektorí považujú znenie správy z pera ľudoveckého spravodajcu za politicky motivované.

Komisár pre daňovú politiku Algirdas Šemeta europoslancom pripomenul, že Komisia nemá právo pozastaviť platby na báze zistení monitorovacej správy týkajúcej sa vnútorných vecí.