Schwarzenberg: Ak mierová konferencia o Sýrii neuspeje, zbrojný priemysel zarobí

Brusel 28. mája (TASR) – Česká republika spolu s Rakúskom, Švédskom a Portugalskom statočne bojovali za udržanie zbrojného embarga voči Sýrii. Tak zhodnotil priebeh pondelňajšej Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg.

Český minister zahraničných vecí po skončení dvanásťhodinových snáh eurodiplomatov o nájdenie kompromisného modelu pre zbrojné sankcie priznal, že to boli ťažké debaty, ale nedospeli k očakávanému celoeurópskemu jednotnému riešeniu.

"V praxi to znamená, že embargo končí a je tu zodpovednosť jednotlivých štátov únie," opísal Schwarzenberg výsledok rokovaní ministrov. A dodal, že Česká republika, podobne ako aj iné krajiny, ustúpili zo svojich pozícií, lebo nebola možná iná dohoda.

Na otázku novinárov, či sa výsledok pondelňajšieho rokovania ministrov v Bruseli dá považovať za víťazstvo Británie a Francúzska, ktoré sa zasadzovali za možnosť dodávať zbrane sýrskym povstalcom, Schwarzenberg skonštatoval, že predsa len ide o väčšie krajiny ako je Česká republika, ktorá predaj zbraní do Sýrie nechcela.

Česká republika patrila do skupiny krajín, ktorá vyjadrili obavy, že zbrane určené pre povstalcov by sa mohli dostať do rúk teroristov.

"Našimi spojencami boli Švédi, prirodzene Rakúšania a tiež Portugalčania. My sme statočne bojovali, ale dopadlo to tak, že nebolo možné prijať európske riešenie. Šťastný z toho nie som, ale občas patríme k menšine," uviedol Schwarzenberg.

Šéf českej diplomacie upozornil, že aj napriek nepredlženiu zbrojného embarga sa členské krajiny EÚ dohodli, že na istý čas, presnejšie do 1. augusta nebudú predávať žiadne zbrane do Sýrie.

Začiatkom augusta by sa podľa jeho slov mala uskutočniť ďalšia Rada ministrov, na ktorej diplomati zvážia ako postupovať ďalej. Zvolená vyčkávacia taktika je v skutočnosti čakaním na to ako sa skončí mierová konferencia o Sýrii v Ženeve.

Ak by sa ženevská konferencia skončila neúspechom, podľa Schwarzenberga by to bola dobrá správa najmä pre zbrojný priemysel. Lebo bude zase zarábať.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab