Schwarzenberg: Prijatie rezolúcie OSN o palestínskom štáte by bolo unáhlené

Brusel 18. júla (TASR) – Palestína, ktorá sa chystá vyhlásiť svoju štátnosť na septembrovom hlasovaní na Valnom zhromaždení OSN, bola dnes témou najdlhších a najintenzívnejších rozhovorov ministrov zahraničných vecí EÚ na ich stretnutí v Bruseli, priznal český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg. A priznal aj to, že EÚ zatiaľ k ničomu konkrétnemu nedospela, lebo veci sú stále vo vývoji.

"O tom bola ohromne dlhá diskusia. Dnes sme sa ešte nedohodli čo budeme robiť. Veci sú ešte vo vývoji a diskusie prebiehajú na najrôznejších úrovniach," povedal počas stretnutia s novinármi Schwarzenberg. Podľa českého ministra zahraničných vecí by bolo dobré, keby Európska únia s definitívnym rozhodnutím v tejto otázke ešte trochu počkala. Kým jej predstavitelia dospejú k nejakému spoločnému postoju.

Minister Schwarzenberg na otázky novinárov odpovedal, že si je vedomý toho, že členské štáty EÚ majú rozdielny postoj voči oficiálnemu uznaniu palestínskeho štátu, pričom nevyvrátil tvrdenie, že Česká republika je skôr proti.

"Teraz nejde o to, aby sa jednotlivé štáty názorovo profilovali. Skôr ide o to, dospieť k jednotnému riešeniu," upozornil na podstatu dnešného rokovania Rady ministrov EÚ pre zahraničné záležitosti.

Český šéf diplomacie však pripomenul, že tak Česká republika ako aj Slovensko de facto palestínsky štát uznávajú, vďaka zmluve Československa v osemdesiatych rokoch.

"Slovensko aj Česká republika, tým že sme nástupnícke štáty Československa, sme do istej miery uznali Palestínu ako štát, ale bez stanovenia hranice," povedal minister.

Knieža Schwarzenberg si myslí, že momentálne by neprospelo unáhlené prijatie rezolúcie OSN o uznaní palestínskeho štátu.

"Máme taký dojem, že by to teraz mierovému procesu neprospelo. Zmyslom našej politiky nie je prispieť či zabrániť nejakej rezolúcii OSN. O čo nám ide, je prispieť k mierovému procesu a tam nie sme presvedčení, že by taká rezolúcia tomu pomohla," vysvetlil minister postoj Českej republiky k tejto otázke.

* * *

Podľa neoficiálnych zdrojov EÚ osem z 27 členských štátov únie by počas hlasovania na VZ OSN podporilo rezolúciu o palestínskom štáte. Ide o nasledovné krajiny: Belgicko, Francúzsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Británia, Španielsko a Švédsko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh