Šéf agentúry Frontex žiada krajiny EÚ o zavedenie ucelenej hraničnej politiky

Brusel 21. septembra (TASR)- Šéf Agentúry EÚ pre správu operatívnej spolupráce pri vonkajších hraniciach (FRONTEX) Fabrice Leggeri dnes vyzval na „naliehavé“ zavedenie „homogénnej európskej hraničnej politiky“. Zároveň požiadal Európsku úniu o poskytnutie dôraznejšej „ľudskej podpory“ pre zaistenie chodu agentúry.

„Spolupráca s EÚ všeobecne funguje dobre. Avšak v posledných mesiacoch nám utečenecká dráma ukázala, že musíme urýchlene nájsť homogénnu hraničnú politiku,“ povedal Leggeri v rozhovore, ktorý publikovali nemecké noviny Die Welt a španielsky denník El País.

Šéf Frontexu zdôraznil, že jeho agentúra „s istotou“ potrebuje dôraznejšiu ľudskú podporu zo strany členských krajín EÚ. Ide o ľudí, ktorých agentúra potrebuje okamžite a ktorých by mohla posielať na kritické miesta. Už preto, že „rýchlosť a dynamika toku utečencov sú stále veľmi vysoké“.

„Musíme čeliť situáciám, ku ktorým nikdy predtým nedošlo,“ konštatoval Leggeri. Zdôraznil, že Frontex zaznamenal od začiatku roka 2015 viac ako 520.000 nelegálnych vstupov na územie EÚ.

Podľa jeho názoru sčítanie počtu utečencov na vonkajších hraniciach EÚ by predstavoval dobrý základ na systematické prerozdelenie utečencov podľa dohodnutého systému kvót na európskej úrovni.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dod