Šéf francúzskej diplomacie Fabius popiera tajné konto vo Švajčiarsku

Brusel/Paríž 8. apríla (TASR) – Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius dnes oficiálne poprel obvinenia francúzskeho denníka Libération, podľa ktorého má mať tajné konto vo Švajčiarsku, a upozornil, že noviny kvôli nepodloženým obvineniam zažaluje.

"Oficiálne odmietam fámy, ktoré uviedol v dnešnom vydaní denník Libération a podľa ktorých mám mať tajné konto vo Švajčiarsku. Toto obvinenie sa nezakladá na nijakom materiálnom dôkaze," uviedol Fabius v komuniké.

Minister zahraničných vecí zároveň uviedol, že už poveril jedného zo svojich právnikov, aby rozbehol právne konanie, ktorého cieľom bude dokázanie neexistencie tajného účtu v zahraničí. To by podľa neho malo ukončiť šírenie "falošných a očierňujúcich" informácií na jeho adresu.

Denník Libération dnes na titulnej stránke uviedol článok s titulkom "Aféra Cahuzac, nočná mora pokračuje," v ktorom bol minister Fabius obvinený, že je takisto majiteľom tajného účtu vo Švajčiarsku.

Denník s narážkami, že možná nová aféra "paralyzuje" život v prezidentskom paláci, však neprináša žiadne konkrétne dôkazy. Noviny sa odvolávajú na internetovú stránku Mediapart, ktorá ako prvá vlani v decembri uviedla dôkazy proti Cahuzacovi.

Bývalý francúzsky minister pre rozpočet Jérôme Cahuzac sa minulý týždeň v stredu priznal k tajnému účtu vo švajčiarskej banke. Pred dvoma týždňami ho prokuratúra začala formálne vyšetrovať pre podozrenie z daňových únikov, v dôsledku čoho podal demisiu. Na účte vo Švajčiarsku mal zhruba 600.000 eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem