Šéf nemeckej diplomacie Steinmeier v Kyjeve: Svet nesmie dopustiť delenie Európy

Kyjev 22. marca (TASR) – Medzinárodné spoločenstvo nesmie v súvislosti so sporom Ukrajiny a Ruska pripustiť nové delenie Európy. Vyhlásil to dnes v Kyjeve nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier po stretnutí s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

Steinmeier podľa agentúry Reuters vyjadril nádej, že na Ukrajinu už v nasledujúcich dňoch prídu pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorí prispejú k zmierneniu napätia na Ukrajine. Vyslanie misie pozorovateľov OBSE, ktoré táto organizácia schválila na zasadnutí vo Viedni v piatok, podporilo aj Rusko. Vo svojom vyhlásení vyjadrilo nádej, že rozhodnutie vyslať pozorovateľov, ktorí však nebudú mať prístup na Krym, pomôže vyriešiť „vnútornú krízu na Ukrajine“ a ukončiť „nacionalistický banditizmus“.

Jaceňuk na spoločnej tlačovej konferencii so Steinmeierom vyhlásil, že Ukrajina za svoju prioritu pre nasledujúce obdobie svojej transformácie považuje zaistiť si energetickú bezpečnosť, a to najmä dodávkami plynu z európskych krajín. Spolupráca s Nemeckom by Ukrajine podľa Jaceňuka mohla v tom výrazne pomôcť, ako aj v snahe Kyjeva modernizovať ukrajinské ozbrojené sily.

Steinmeier odcestoval do Kyjeva s deklarovaným zámerom opätovne sa priamo z prvej ruky oboznámiť so situáciou na Ukrajine. Pred odchodom do ukrajinskej metropoly uviedol, že chce predstaviteľov novej vlády vyzvať, aby dbali na záujmy všetkých Ukrajincov vrátane ruskej menšiny. Na pláne má potom cestu do východoukrajinského Donecka a stretnutie s tamojším gubernátorom.

Nemecko sa v reakcii na anexiu Krymu zo strany Ruska rozhodlo v piatok pozastaviť schvaľovanie všetkého vývozu do Ruska súvisiaceho s vojenskou technikou. Dotklo sa to už dodávky vybavenia pre jeden bojový simulátor, ktorú musel po nariadení vlády zastaviť strojársky koncern Rheinmetall.

1 20 cve