Šéf OSN chce pomôcť zjednoteniu Cypru

„Dosiahnutie obojstranne akceptovaného riešenia si vyžiada odvahu, flexibilnosť a víziu, ako aj ducha kompromisu“, povedal Pan Ki-moon reportérom.

Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď po nevydarenom pokuse o puč dôstojníkov, žiadajúcich pripojenie ku Grécku, turecká armáda obsadila severnú časť ostrova. Dlhoročné snahy o vyriešenie konfliktu zatiaľ neviedli k ničomu.

„Nemám žiadne ilúzie, že problém Cypru je možno vyriešiť jednoducho, či o ťažkostiach, ktorým čelíte. Súčasne verím, že riešenie je možné a je na dosah“, povedal Pan.

Alexander Downer, bývalý austrálsky minister zahraničných vecí a špeciálny vyslanec OSN pre Cyprus, v piatok vyhlásil, že v niektorých oblastiach sa podarilo dosiahnuť pokrok. Akákoľvek dohoda medzi lídrami tureckého severu a gréckeho juhu – Talatom a Christofiasom – však bude musieť byť schválená referendom v oboch častiach ostrova.

Od vyriešenia cyperského problému závisia čiastočne aj členské ambície Turecka. Grécka cyperská vláda nebude súhlasiť so vstupom Ankary, pokiaľ sa ostrov nezjednotí.

Diplomatov znepokojuje, že šance na riešenie sa výrazne znížia, ak severocyperský líder Mehmet Ali Talat, považovaný za umierneného, prehrá v aprílových voľbách. V predvolebných prieskumoch zatiaľ vedie Dervis Ergolu, zástanca „dvojštátneho“ riešenia.

„Nie som optimistom. Na intenzívne rokovania nechali príliš veľa na príliš neskoro, a to nie je dosť na to, aby bol Talat znovuzvolený“, povedal diplomat v Nikózii.

Na problémoch v riešení cyperského konfliktu sa možno podpisuje frustrácia Turecka z pomalého postupu prístupových rokovaní s EÚ, tvrdí Hubert Faustman, profesor histórie a politiky na Univerzite v Nikózii.

„Čím horšie to vyzerá pre Turecké vzťahy s EÚ, tým menej môže byť Ankara ochotná spolupracovať v otázke Cypru“, povedal Faustman.

(EurActiv podľa Reuters)