Šefčovič: Je mi ľúto, že som sa stal terčom obvinení z protirómskych výrokov

Štrasburg 19. januára (TASR) – Dezignovaný slovenský komisár Maroš Šefčovič vyjadril poľutovanie nad tým, že sa stal terčom obvinení z protirómskych výrokov napriek tomu, že sa v uplynulom období intenzívne snažil o dosiahnutie pokroku v rómskej otázke. Šefčovič to uviedol po skončení pondelňajšieho híringu na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

"Je absolútne jednoznačné, že som v živote nemal žiadne antirómske pocity, nikdy som nezastával žiadne antirómske postoje, vždy som sa snažil fungovať a pôsobiť tak, aby sme hľadali riešenia či už na národnej alebo európskej úrovni pre rómsku otázku," vyhlásil Šefčovič.

Slovenský nominant pripomenul, že sa podieľal na príprave špeciálneho programu na financovanie rómskych projektov, ktorý má Slovensko ako jediná krajina v rámci EÚ. Výrok o tom, že Rómovia zneužívajú slovenský sociálny systém, ktorý mu pripisujú dvaja maďarskí europoslanci, a na ktorého presné znenie sa Šefčovič nepamätá, je podľa neho vytrhnutý z kontextu. Po konferencii v roku 2005, kde mal uvedené slová povedať, sa nikto neozval s tým, že sa cíti dotknutý a požaduje vysvetlenie, pripomenul Šefčovič.

"Čo sa týka tohto výroku, ja by som sa veľmi rád spýtal aj pánov poslancov, ktorí celú túto záležitosť začali tak široko komentovať, či by bolo do mňa absolútne čestné povedať, že si pamätám, čo som povedal pred piatimi rokmi na konferencii stážistov, na ktorú som bol pozvaný ako náhrada na poslednú chvíľu. Skutočne si nepamätám slovo od slova, čo som hovoril, čiže si myslím, že aj na túto otázku som odpovedal najčestnejšie, ako sa dalo," myslí si slovenský komisár.

Vypočúvanie pred europoslancami, ktorí majú rozhodnúť o tom, či ho odporučia na post podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za medziinštitucionálne vzťahy a administratívu, označil za "najdôležitejšie vystúpenie v živote" a "mimoriadny stres".

"Tie otázky mali mnohé až expertnú úroveň a je to dané tým, že mnohí z poslancov pracujú v EP už druhé volebné obdobie, v podstate pracujú vo svojich výboroch už vyše pol roka, čiže naozaj, tie portfólia, ktoré pokrývam ja, a kde budú oni vykonávať túto parlamentnú kontrolou, ovládajú určite častokrát do väčších detailov ako ja," uviedol Šefčovič.

Europoslancom musel vysvetľovať svoje postoje a plány týkajúce sa implementácie Lisabonskej zmluvy, podpory transparentnosti v EÚ, zlepšenia etického kódexu správania sa komisárov, prehodnotenia zoznamu lobistov pôsobiacich pri európskych inštitúciách, stratégie na zvýšenie účasti občanov na voľbách do EP, či vzťahu medzi EK s europarlamentom, národnými parlamentmi a miestnymi samosprávami. Keďže je súčasťou Šefčovičovej agendy aj riadenie ľudských zdrojov, zaujímali sa poslanci i o zefektívnenie práce euroúradníkov a ich náboru.

Reagovať musel Šefčovič tiež na zradnú otázku týkajúcu sa dvoch miest zasadnutí europarlamentu v Bruseli a Štrasburgu. Objavila sa takisto otázka týkajúca sa jeho štúdia v Moskve a jeden z poslancov si nechal od Šefčoviča vysvetliť aj správnu výslovnosť jeho priezviska.

Za najťažšie označil slovenský komisár otázky týkajúce sa jeho osoby.

"Otázky, ktoré sa dotýkajú vašej osoby, vašich postojov, kde chce niekto spochybniť váš celý život, tak tie sú určite najťažšie, lebo sa dotýkajú priamo vášho vnútra. Myslím si, že nikoho neprekvapím, keď poviem, že si to vyžaduje enormnú dávku sebaovládania, aby ste zodpovedali na tie otázky, čo sa týka podstaty a zároveň demonštrovali vaše presvedčenie a vaše celoživotné postoje," uzavrel Šefčovič.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková)

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam a videozáznam.

mk