Šefčovič: Komisári podporujú Barrosov návrh o navýšenie rozpočtu EÚ na rok 2013

Brusel 25. júla (TASR) – Európska komisia (EK) dnes podporila list svojho predsedu Josého Manuela Barrosa pre lídrov EÚ, v ktorom ich žiada o nastavenie rozpočtov pre rok 2013 tak, aby zaistili potrebný ekonomický prorastový potenciál.

"Kolégium komisárov dnes schválil list predsedu komisie, ktorý bude zaslaný všetkým šéfom štátov a vlád EÚ," potvrdil túto informáciu podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár dodal, že Barroso vo svojom liste vyzýva lídrov EÚ, aby aj pri rozpočtových operáciách rešpektovali ducha posledného summitu EÚ (z 28. a 29. júna), ktorý hovorí o tom, že európsky rozpočet má byť vnímaný ako jeden z dôležitých nástrojov na naštartovanie ekonomického rastu.

Podľa Šefčoviča Európska komisia navrhuje, aby sa európsky rozpočet na rok 2013 navýšil oproti súčasnému roku o 6,9 percenta. Upozornil, že možno sa toto číslo zdá vysoké v národných kontextoch, avšak treba povedať, že minulé rozpočty boli umelo znižované a nerešpektovali skutočnosť, že ku koncu prebiehajúceho sedemročného rozpočtu únie (rok 2013) je čerpanie finančných zdrojov prirodzene vyššie. V koncovom roku prebiehajúcej finančnej perspektívy sa totiž dokončujú projekty a finalizujú sa rôzne rozpočtové úkony, pričom komisia má právnu zodpovednosť a povinnosť preplácať faktúry, ktoré prichádzajú z členských krajín.

"Už vlani sme sa dostali do situácie, keď v decembri chýbalo okolo 11 miliárd eur, najmä na vyplatenie faktúr kohéznym krajinám, ktoré dokončili projekty a žiadali ich preplatenie," uviedol Šefčovič. A dodal, že suma 11 miliárd eur bola presunutá do tohto roku a v komisii už teraz vedia, že oveľa väčšia položka bude chýbať koncom roku 2013.

Šefčovič tvrdí, že ak chce EK rešpektovať finančný rámec, na ktorom sa všetky členské štáty dohodli pred siedmymi rokmi, tak únia potrebuje mať rozpočet na rok 2013 navýšený presne o uvedené takéto percentá. Komisia podľa neho nemôže vybočovať z vopred dohodnutých plánov na sedem rokov.

"Nechceme viac, iba to, čo bolo dohodnuté pred siedmimi rokmi. Práve v časoch krízy by sa tieto dohody mali rešpektovať a mali by sme využívať tie prostriedky, ktoré boli dohodnuté dopredu," uviedol Šefčovič.

Podpredseda EK upozornil na skutočnosť, že Rada, čiže zástupcovia členských štátov EÚ, v utorok (24.7) prijala prvé stanovisko o budúcoročnom rozpočte, ktorý je podľa komisie mimoriadne nízky. Komisia má podľa neho obavy, že aj tie prostriedky, ktoré boli alokované pre členské krajiny, nebudú môcť byť vyplatené z dôvodu, že EK fyzicky nebude mať v tom správnom čase dostatok finančných zdrojov.

"Slovensko to prvýkrát pocítilo začiatkom tohto roku, keď ministerstvo financií muselo čakať niekoľko mesiacov na platbu 300 miliónov eur práve z toho dôvodu, že zdroje určené v rámci európskeho rozpočtu boli nižšie ako boli reálne očakávania," pripomenul slovenský eurokomisár.

Šefčovič dodal, že komisia musí trvať na stanovenom rozpočte, lebo ak EÚ v rámci dohodnutých dlhodobých plánov finančné zdroje členským krajinám prisľúbila a tie sa podľa nich zariadili a zrealizovali konkrétne projekty, tak v konečnom dôsledku budú žiadosť ich preplatenie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk