Šefčovič: Neboli špecifické hrozby atentátu na sídlo Európskej komisie

Brusel 22. septembra (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič bol informovaný, že nebola identifikovaná žiadna špecifická hrozba súvisiaca so sídlom Európskej komisie alebo jej zamestnancami. Šefčovič, ktorý má na starosti administratívne záležitosti, to dnes uviedol v obežníku pre zamestnancov EK.

Súčasne pripomenul, že Riaditeľstvo pre bezpečnosť EK je po medializovaných správach o príprave možných bombových útokov na sídlo komisie v neustálom kontakte s príslušnými belgickými úradmi, ktoré nepretržite monitorujú a vyšetrujú riziká tohto druhu.

„V tomto konkrétnom prípade som bol informovaný, že neboli identifikované žiadne špecifické hrozby proti komisii alebo jej zamestnancom,“ zdôraznil podpredseda EK.

Slovenský eurokomisár zamestnancov euroinštitúcií ubezpečil, že boli prijaté všetky potrebné opatrenia na to, ako predvídať a aj reagovať na takéto hrozby. Zároveň však dodal, že s ohľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu sa ako preventívne opatrenie rozhodol zvýšiť bezpečnostnú ochranu budov patriacim Európskej komisii. V prípade potreby budú podľa neho prijaté ďalšie bezpečnostné opatrenia.

„Neexistuje žiadna konkrétna hrozba, ale komisia nie je imúnna voči všadeprítomným rizikám,“ skonštatoval Šefčovič a privítal zvýšenú ostražitosť a dodržiavanie bezpečnostných pravidiel zo strany zamestnancov euroinštitúcií.

Holandské médiá medzitým „živia“ teóriu o reálnej hrozbe útokov na budovu exekutívy EÚ v Bruseli. Spravodajský server DutchNews.nl uviedol, že dvaja holandskí štátni príslušníci boli zatknutí v Belgicku začiatkom augusta v súvislosti s plánovaným teroristickým útokom na úrady EK v Bruseli.

Muž a žena tureckého pôvodu boli zadržaní na bruselskom letisku Zaventem pri návrate z Turecka, pričom belgické úrady majú podozrenie v súvislosti s ich pobytom na bojiskách v Sýrii a účasti na terorizme, financovaní terorizmu a porušení zákona o držaní zbraní. Holandská televízna stanica NOS sa odvoláva na dôverné zdroje z prostredia belgických vyšetrovacích služieb.

Po zatknutí podozrivých Adila U. (33) a Zeynab K. (28) holandská polícia prehľadala štyri domy v Haagu a zhabala nešpecifikovaný „džihádistický materiál“. Holandský denník Algemeen Dagblad s odvolaním sa na zdroje z prostredia vyšetrovateľov dnes spresnil, že v jednom z prehľadaných domov v Haagu polícia objavila výbušniny. Zatknutý pár sa podľa všetkého učil, ako vyrábať bomby a používať strelné zbrane.

Vyšetrovatelia okrem toho zistili, že zatknutý pár používal byt v Bruseli, kde polícia našla zbrane, nepriestrelnú vestu a výbušný mechanizmus vhodný na použitie. Podľa polície obaja podozriví strávili väčšinu z posledných 18 mesiacov v Belgicku, čo vyšetrovateľov viedlo k hľadaniu možných spolupáchateľov na belgickej pôde. Jedným z podozrivých, ktorých hľadá polícia, je podľa tlačovej agentúry Belga brat zatknutého muža. Ten mal mať kontakty s pobočkami radikálnej moslimskej skupiny Shariah4Belgium (šaría pre Belgicko) v mestách Kortrijk a Mechelen. Momentálne je nezvestný, podľa úradov odišiel do Sýrie.

Belgické médiá v priebehu uplynulého víkendu informovali, že domáce úrady zabránili viacerým teroristickým útokom v posledných niekoľkých mesiacoch a zatkli viacerých navrátilcov z bojísk v Sýrii a ich sympatizantov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl