Šefčovič: Pri Chorvátsku sa EÚ nechcela dopustiť chýb a nedostatkov z minulosti

Brusel 7. augusta (TASR) – Chorvátsko je na svoj budúcoročný vstup do Európskej únie dobre pripravené, domnieva sa podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. Do rozšírenia EÚ na 28 členov zostáva necelý rok, ako však naznačil slovenský eurokomisár v rozhovore pre TASR, komisia bude veľmi pozorne sledovať pripravenosť tejto krajiny až do momentu jej vstupu do únie.

"Monitoring zostáva v platnosti do posledného momentu. V prípade Chorvátska by však mal skončiť vstupom do EÚ a nemal by už pokračovať ako v prípade Rumunska a Bulharska, ktoré doposiaľ podliehajú verifikačnému mechanizmu," povedal Šefčovič.

Podpredseda EK upozornil, že Chorvátsko prešlo doteraz najnáročnejšími prístupovými rokovaniami v dejinách únie. A to aj preto, že únia sa chcela poučiť zo všetkých nedostatkov a chýb pri rozširovaní v minulosti.

"Preto ten ich prístupový proces bol náročný, čo zas dáva záruku, že v momente vstupu Chorváti budú dobre pripravení," zhodnotil situáciu Šefčovič.

Dodal, že monitorovací proces zo strany EÚ prebieha neustále, aj počas leta, pričom komisiu zaujíma ako Záhreb implementuje európsku legislatívu a ako plní záväzky, ku ktorým sa vláda zaviazala.

Chorvátsko, ako poznamenal Šefčovič, je aj predmetom prebiehajúcich rokovaní členských štátov o budúcom sedemročnom rozpočte EÚ (2014-20). Z hľadiska vstupu tejto krajiny do EÚ sú debaty o rozpočte pozitívne v tom, že nikto nespochybňuje fakt, že Chorvátsko bude potrebovať finančné zdroje z budúcej finančnej perspektívy. A na strane druhej EÚ tiež potrebuje rozpočtovú položku na zabezpečenie vstupu Chorvátska do únie.

Podľa Šefčoviča rozporné diskusie sú v tomto prípade iba na tému, či by to malo byť nad rámec toho, s čím Európska komisia už prišla – so svojím návrhom rozpočtu -, alebo by sa malo hľadať riešenie niekde v rámci dodatočných rozpočtových návrhov, ktoré už boli predložené.

"Komisia ale hovorí, že nie je predsa možné rozšíriť Európsku úniu tak, aby to bolo rozpočtovo neutrálne," upozornil Šefčovič.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem