Šéfka diplomacie EÚ Ashtonová vyzvala Egypt, aby prepustil protestujúcich

Brusel 27. januára (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová vyzvala dnes egyptské úrady, aby prepustili demonštrantov, ktorých od utorka zadržiava egyptská polícia. V Egypte vypukli tento týždeň rozsiahle občianske nepokoje – protestujúci žiadajú odstúpenie prezidenta Husního Mubaraka.

"Ľutujem straty na životoch pri protestoch, ktoré sa uskutočnili v Egypte, a súcitím s rodinami i známymi obetí. Správy hovoria aj o veľkom počte zranených, zatknutých a použití násilia. Vyzývam všetky strany na zdržanlivé konanie a egyptské úrady, aby prepustili demonštrantov, ktorí boli zadržaní. Sloboda vyjadrovať sa a sloboda združovania patria medzi základné práva každého človeka, preto vyzývam egyptské úrady, aby plne rešpektovali a chránili práva svojich občanov," napísala v oficiálnom komuniké Ashtonová.

Polícia od utorka, keď v krajine vypukli protivládne demonštrácie, zadržala celkovo vyše 1000 osôb. Protesty v niekoľkých mestách, vrátane Káhiry a Suezu, pokračujú dnes už tretím dňom.

Demonštranti žiadajú rezignáciu prezidenta Husního Mubaraka, ktorý je pri moci od roku 1981. Počas stretov bezpečnostných síl s protestujúcimi boli od utorka zabití najmenej štyria ľudia vrátane jedného policajta.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem