Šéfka európskej diplomacie rokovala v Libanone o situácii na Blízkom východe

Bejrút 23. októbra (TASR) – Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová sa dnes v Bejrúte stretla s libanonským premiérom Nadžíbom Míkátím a rokovala s ním o najnovšej vlne násilností, ktoré v krajine vypukli minulý piatok po bombovom útoku v hlavnom meste. Zahynul pri ňom aj riaditeľ informačného oddelenia libanonských Vnútorných bezpečnostných síl (ISF) Wisám Hasan.

Libanonská protisýrska opozícia zo zodpovednosti za Hasanovu smrť obviňuje Sýriu.

Veľvyslankyňa EÚ v Libanone Angelina Eichhorstová pre agentúru DPA uviedla, že Ashtonová chce v Bejrúte ponúknuť pomoc EÚ pri zvládaní prílevu sýrskych utečencov. Podľa odhadov OSN sa pred bojmi v Sýrii do Libanonu uchýlilo asi 67.000 sýrskych utečencov.

Ashtonová v pondelok rokovala v Jordánsku a po rokovaniach v Libanone ju očakávajú v Izraeli a stretne sa aj s lídrami Palestínskej samosprávy.

"Ide o kritické obdobie pre celý blízkovýchodný región. Užšia spolupráca medzi Európskou úniou a našimi partnermi v tejto oblasti je nevyhnutná, aby sme mohli efektívne čeliť súčasnej politickej, strategickej a humanitárnej kríze," uviedla Ashtonová o význame svojej päťdňovej diplomatickej misie.

3 20 pel dem