Šéfovia diplomacií Európskej únie vyzvali líbyjský režim na ukončenie násilností

Bratislava/Brusel 21. februára (TASR) – Členské štáty Európskej únie žiadajú líbyjské úrady, aby "okamžite prestali s používaním sily proti demonštrantom". Ministri zahraničných vecí adresovali výzvu režimu Muammara Kaddáfího vo vyhlásení po dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné vzťahy. Slovensko na rokovaní rady zastupoval minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

"Rada Európskej únie odsudzuje represie proti demonštrantom a vyjadruje ľútosť nad stratou životov. Rada vyzýva na okamžité zastavenie použitia sily proti protestujúcim a všetky strany vyzýva na zdržanlivosť," píše sa v oficiálnom komuniké.

"Želáme si pokojné riešenie situácie, aby bola vôľa ľudu vypočutá, aby Líbya nastúpila cestu tranzícií. Zmeny by mali viesť k rešpektovaniu ľudských práv, právu ľudí slobodne sa zhromaždiť. Je neprípustné a neprijateľné, keď počujeme, že sa strieľa do ľudí, že líbyjská moc používa silu na zastrašovanie obyvateľov," komentoval závery Dzurinda.

Komunikácia sa nedotýka zatiaľ žiadnych obmedzení pre predstaviteľov režimu líbyjského prezidenta a nevenuje sa ani reakcii na hrozby zo strany vlády africkej krajiny, ktorá v nedeľu (20.2.) odmietla spoluprácu na poli imigračnej politiky v prípade, že sa EÚ bude snažiť naďalej podporovať protestné skupiny v krajine. Líbya je jednou z nárazníkových krajín, cez ktorú prúdia utečenci do Európy i únie z celej Afriky.

"Problém imigrantov nie je len problémom Malty alebo Talianska – všetci chápeme, že je to európska záležitosť. Múdrejší budeme koncom týždňa, pretože vo štvrtok a piatok majú zasadnutie ministri vnútra, ktorí sa budú týmto problémom intenzívne zaoberať," reagoval Dzurinda.

Na zasadnutí padla aj požiadavka o rozšírenie finančných zdrojov dostupných pre krajiny na severe Afriky: kvôli tomu rokovali ministri aj so šéfom Európskej investičnej banky. Tá by mala podľa Dzurindu čoskoro navýšiť svoj rozpočet o vyše miliardu eur.

Šéf slovenskej diplomacie povedal aj to, že ak slovenskí občania, nachádzajúci sa v Líbyi, požiadajú o poskytnutie možnosti návratu domov, pri ich transporte sa bude tentoraz opierať slovenská vláda o spoluprácu s partnermi. Súvisí to i s tým, že v Líbyi sa nenachádza taký počet občanov, ako tomu bolo v Egypte.

"Či už pomocou plánovaných letov – pravidelných, alebo využijeme spoluprácu s ostatnými krajinami EÚ, tak ako sme aj my ponúkli naše kapacity v prípade Egypta," naznačil Dzurinda to, že Slovensko tentoraz asi nebude nútené posielať vládny špeciál do Líbye.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem ed