Sestričky opúšťajú Líbyu vo francúzskom prezidentskom špeciále

Krátka správa

Francúzsky prezidentský špeciál, ktorý má na palube päť bulharských sestričiek a palestínskeho doktora, vzlietol dnes z Tripolisu v skorých ranných hodinách, aby ich po viac ako ôsmich rokoch strávených vo väzení v Líbyi navrátil do vlasti.

Francúzska prvá dáma Cecília Sarkozyová a komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldnerová prišli v nedeľu do Tripolisu, aby počas série rokovaní za zatvorenými dverami dosiahli prepustenie lekárskeho personálu. Sprevádzala ich aj pravá ruka francúzskeho prezidenta Claude Géant.

Vo vyhlásení, ktoré vydali predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a Nicolas Sarkozy, sa uvádza, že „vítajú humanitárne gesto Líbye a jej najvyššieho vodcu“ Muammara Kaddáfího a „zaväzujú sa, že urobia všetko čo je v ich silách, aby pomohli deťom postihnutým AIDS“ v Líbyi.

Barroso a Sarkozy taktiež vyjadrili ich „hlbokú vďačnosť Emirovi a štátu Katar, ktorého prostredníctvo umožnilo dospieť k uspokojivému riešeniu“.

Úzke osobné zapojenie Sarkozyovcov do tohto prípadu však vyvolalo napätie vo vzťahoch s Bruselom, ktorý vedie rokovania s Líbyou už od roku 2004. Predstavitelia Komisie neboli informovaní o prvej ceste francúzskej prvej dámy do Tripolisu 12. júla, keď sa rozhodla ponúknuť svoju pomoc pri rokovaniach.

Počas druhej rozhodujúcej návštevy, ktorá sa uskutočnila o desať dní neskôr, sa však Cecília Sarkozyová objavila už po boku eurokomisárky Benity Ferrero-Waldnerovej, čo nasvedčuje tomu, že Paríž a Brusel preklenuli rozdiely a pristúpili ku koordinovaniu svojich krokov.

Vo vyhlásení Komisie sa uvádza: „Takéto riešenie by nebolo možné bez úsilia a odhodlania Európskej komisie, najmä členky Komisie zodpovednej za oblasť vonkajších vzťahov pani Benity Ferrero-Waldnerovej, počas celého procesu.“ Komisia zároveň ocenila aj „osobnú oddanosť pani Cecílie Sarkozyovej“.

Reuters na základe oficiálneho zdroja v pondelok 23. júla informoval, že Líbya požaduje výmenou za prepustenie sestričiek úplnú štandardizáciu vzťahov s EÚ. Francúzsky prezident, ktorý presadzuje rokovania o „Stredozemnej únii“, má prísť na oficiálnu návštevu Líbye v stredu.