Severocyperské voľby vyhral nacionalista

Ako informovala turecká a cyperská tlač, zástanca tvrdšej línie a skeptik voči opätovnému zjednoteniu ostrova Dervis Erogolu, ktorý doteraz stál na čele severocyperskej vlády bol v nedeľu zvolený za prezidenta. Vo voľbách, ktoré sú považované za dôležité pre ďalší osud ostrova, získal hneď v prvom kole nadpolovičnú väčšinu (50, 38 %) a porazil tak doterajšieho prezidenta Mehmeta Aliho Talata, ktorý dostal len 42, 85 %.

K voľbám sa dostavilo okolo 75 % oprávnených voličov (z celkového počtu 250 000 obyvateľov severu ostrova má oprávnenie voliť 164 072 osôb).

Čo bude ďalej?

Otázka ako výsledok prezidentských volieb ovplyvní prebiehajúce rozhovory s gréckou časťou ostrova nezaujíma len obyvateľov oboch častí Cypru ale aj Turecko a predstaviteľov Európskej únie.

Ostrov je totiž od roku 1974, kedy Turci po invázii na jeho severnú časť, rozdelený a konflikt tiež brzdí vstup Turecka do Európskej únie, kde ostrov zastupujú cyperskí Gréci. Zároveň je zdrojom dlhodobých nezhôd medzi Gréckom a Tureckom.

Kritici novozvolenej hlavy štátu sa obávajú, že dobre rozbehnuté rokovania so zástupcami gréckej časti ostrova budú teraz, keď do čela štátu zasadol politik, ktorý preferuje princp rozdeleného štátu, zabrzdené. Takéto úvahy nerozptýlilo ani jeho vyhlásenie, ktoré zaznelo krátko po oznámení volebných výsledkov.

„Rokovania budú pokračovať“, prehlásil Eroglu. Prítomných ujistil, že to nebude on, ktorý odíde od rokovancieho stola.

Reakcia tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý sa v polovici mája chystá navštíviť Grécko (kde bol naposledy pred šiestimi rokmi) na seba nenechala dlho čakať.

Predseda tureckej vlády kolegov zo severnej časti Cypru ubezpečil, že rozhovory pokračovať budú. „Nemôže to byť ani turecká strana, ktorá utečie od rokovacieho stola. Ak sa takáto strana nájde, budú to oni (zástupcovia gréckeho Cypru)“, povedal Erdogan v rozhovore pre súkromnú televíznu stanicu Kanal 24. Premiér tiež povedal, že verí v ukončenie rozhovorov do konca tohto roku.