Sikorski v Budapešti: Krajiny V4 nesmú zabúdať, že iba spolu môžu byť silné

Budapešť 5. júla (TASR) – Vyšehradská štvorka (V4) je úspešná a priebežne sa rozvíjajúca spolupráca – krajiny V4 však nesmú zabúdať, že iba spoločne môžu byť takto silné, vyhlásil dnes v Budapešti poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI šéf poľskej diplomacie povedal, že stredná Európa už neznamená pre Európu problém, ktorý treba vyriešiť, ale je neodmysliteľným príspevkom k úspechu Európy.

Sikorski, ktorého krajina prevzala od 1. júla rotujúce predsedníctvo v zoskupení V4, dodal, že ekonomika krajín štvorky dynamicky rastie, čo je výsledkom ich tvrdej práce.

Poľský minister povedal, že krajiny V4 sa musia aktívne podieľať na riešení krízy eurozóny a pri rokovaniach o tvorbe rozpočtu Európskej únie pre obdobie rokov 2014-20 budú musieť spoločne presadzovať zachovanie podpôr prostredníctvom Kohézneho fondu.

Poľský hosť spolu so svojím maďarským partnerom Jánosom Martonyim prednášal na pôde Maďarskej akadémie vied (MTA). Maďarský minister prízvukoval, že budúcnosť strednej Európy nie je na periférii Európy, ale v jej centre. Podotkol, že všetky krajiny V4 by mali vstúpiť do eurozóny, ak sa chcú zúčastniť rozhodovania, ktoré je aj o nich.

Martonyi ocenil úzku spoluprácu krajín štvorky v uplynulých rokoch v oblastiach infraštruktúry, dopravy a energetiky, ktoré prispeli aj k rozvoju vzťahov medzi spoločenstvami krajín V4.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem