Situácia v Libanone stále vážnejšia

 

Krátka správa

Libanonská vláda, ktorá síce bola zvolená v demokratických voľbách, má však zviazané ruky a nedokáže súperiť s hnutím Hizballáh, ktoré je tiež v parlamente a práve jeho milície bojujú s izraelským vojskom. Hizballáh podporujú aj Sýria a Irán, ktoré podľa Západu zásobujú extrémistov zbraňami, no tieto krajiny sa zatiaľ neozvali. Európska únia a USA žiadajú od Hizballáhu, aby okamžite zložil zbrane, čím by zobral Izraelu dôvod na pokračovanie útokov, a prepustil unesených vojakov, ktorými celá kríza začala.

Krátko potom, ako srbský premiér Vojislav Koštunica predstavil Bruselu akčný plán na dolapenie vojnového zločinca Ratka Mladiča, ktorého vydanie je podmienkou na pokračovanie rozhovorov s EÚ, sa v novinách objavili nové správy o jeho úkryte. Podľa renomovaného denníka Politika sa až do januára dlhšiu dobu ukrýval v paneláku v mestskej časti Belehradu Nový Belehrad. Väčšina ľudí je presvedčená, že Mladič nikdy neopustil Srbsko, kde má ešte stále dosť priaznivcov, ktorí mu pomáhajú skrývať sa, Haag aj Brusel si však myslia, že ak by Srbsko chcelo, už dávno ho dolapí. To sa má podariť podľa nového akčného Koštunicovho plánu, Európa je však po mnohých neúspechoch skeptická.

Francúzsko ide pred najvyšší súd EÚ pre nelegálnu pomoc operátorovi France Telecom. Európska komisia už pred dvoma rokmi prikázala Francúzsku vymôcť od operátora takmer 1 miliardu eur, ktorú získal vďaka výhodným daňovým podmienkam. Keďže za dva roky Paríž nepodnikol žiadne kroky, eurokomisári sa rozhodli postaviť Francúzsko pred Európsky súdny dvor v Luxemburgu.