Štefan Füle inicioval trojstranné rokovania o grécko-macedónskom spore

Skopje/Atény 16. januára (TASR) – Zástupca ČR v Európskej komisii, eurokomisár pre rozširovanie únie Štefan Füle navrhol podľa mediálnych informácií zo Skopje stretnutie so šéfmi diplomacií Macedónska a Grécka, Nikolom Popoským a Dimitrisom Avramopulosom. Cieľom trojstranného rokovania by malo byť získanie priameho pohľadu na prebiehajúce úsilie o riešenie roky pretrvávajúceho sporu o názov postjuhoslovanskej republiky medzi oboma krajinami.

Ako informovala macedónska tlačová agentúra Makfax, Štefan Füle vyzval písomne gréckeho ministra zahraničných vecí, aby navrhol kontaktnú osobu. Zo strany komisie pre rozširovanie EÚ by mal záležitosť mať na starosti Stefano Sannini, ktorý už v utorok navštívil macedónsku metropolu.

Na zintenzívnení úsilia o vyriešenie predmetného sporu sa spolupodieľa v súčasnosti aj sprostredkovateľ Organizácie Spojených národov Matthew Nimetz, ktorý sa po minulotýždňovej návšteve v hlavných mestách oboch zainteresovaných štátov stretne na sklonku januára v New Yorku opäť s predstaviteľmi Grécka i Macedónska.

Grécko má dlhodobo výhrady proti používaniu názvu Macedónska republika (Republika Makedonija). Gréci sú toho názoru, že názov Macedónsko (Makedonija) obsahuje územné ašpirácie, pretože je to názov identický s názvom severogréckej provincie. Spor medzi oboma krajinami trvá už od roku 1991, keď Macedónsko vyhlásilo nezávislosť od vtedajšej Juhoslávie. Doposiaľ ho nevyriešili ani sprostredkovatelia OSN. Viac ako 130 krajín uznáva Skopje pod pomenovaním Macedónsko. V OSN je však krajina naďalej vedená pod svojím provizórnym názvom – Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM). Grécko kvôli sporu zablokovalo vstup Macedónska do Severoatlantickej aliancie (NATO) a torpédovalo aj snahy o približovanie sa postjuhoslovanskej republiky k EÚ.

5 20 le juh