Škótsko sa po vyhlásení samostatnosti môže uchádzať o členstvo v EZVO

Brusel 12. novembra (TASR) – Škótsko má prisľúbenú účasť v Európskej zóne voľného obchodu (EZVO), ak sa Škóti v roku 2014 rozhodnú pre nezávislosť od Veľkej Británie. Tento prísľub prišiel od hovorcu EZVO Toma Gronningsatera, uviedol dnes európsky internetový denník EUobserver.

Britský premiér David Cameron a škótsky líder Alex Salmond podpísali v polovici októbra dohodu o konaní referenda o nezávislosti Škótska v roku 2014. Škóti dostali možnosť vyjadriť sa, či chcú zotrvať v 305-ročnom zväzku s Anglickom. Ak by sa vyjadrili pre vlastný štát, nestali by sa okamžite členom Európskej únie a museli by absolvovať niekoľkoročný integračný proces.

Škótski separatistickí politici si uvedomujú tento právny problém a preto vyvíjajú nátlak na lídra Škótskej národnej strany (SNP) Salmonda, aby našiel alternatívu k EÚ, ktorou je práve EZVO, a aby sa o tejto možnosti škótski voliči vopred dozvedeli.

"Členstvo v EZVO poskytne Škótsku mnoho výhod," uviedol Gronningsater. Avšak s rozšírením EZVO – po podaní oficiálnej žiadosti Škótskom – by museli súhlasiť všetci jeho členovia, teda Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko.

EZVO vznikla 3. mája 1960 ako alternatíva pre európske štáty, ktorým nebolo umožnené alebo nechceli vstúpiť do Európskych spoločenstiev. Na rozdiel od EÚ toto zoskupenie sa nesnaží o hlbšiu integráciu. Hlavným cieľom je zlepšiť ekonomickú spoluprácu v Európe.

V roku 1992 bola podpísaná dohoda o Európskom hospodárskom priestore (EHP), cieľom ktorého je slobodný pohyb tovarov, služieb, osôb a kapitálu v priestore EÚ a EZVO. Európsky hospodársky priestor zahŕňa členské štáty EÚ a EZVO s výnimkou Švajčiarska, ktoré vstup do EHP odmietlo v referende.

Členstvo v EZVO je vnímané aj ako dobrá a vhodná príprava pre vstup do EÚ, keďže krajiny z oboch štruktúr majú do veľkej miery spoločnú legislatívu pre vnútorný trh. Krajiny EZVO nemajú hlasovacie práva pri určovaní pravidiel vnútorného trhu EÚ a nie sú prispievateľmi do spoločného rozpočtu Únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy