Slovensko ďalej tlačí na Asociačnú dohodu s Ukrajinou

foto: Miroslav Lajčák, zdroj: TASR

Ministri zahraničných vecí krajín V4 listom vyzvali vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovú a európskeho komisára pre rozširovanie a európsku susedskú politiku Štefana Fűleho na bezodkladné začatie príprav na podpísanie Asociačnej dohody a Dohody o prehĺbenej a komplexnej zóne voľného obchodu (AA/DCFTA) medzi EÚ a Ukrajinou.

List ministri zaslali na základe iniciatívy podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka v stredu 5. marca.

Výzva šéfa slovenského rezortu zahraničných vecí Lajčáka, maďarského Jánosa Martonyiho, poľského Radoslawa Sikorského a českého Lubomíra Zaorálka vychádza z rozhodnutia summitu Východného partnerstva vo Vilniuse umožniť Ukrajine podpis AA/DCFTA hneď, ako na to bude pripravená, a z vyhlásenia predsedu vlády Ukrajiny zo dňa 26. februára 2014 o záujme jeho vlády podpísať predmetnú dohodu čo najskôr.

Dočasná ukrajinská vláda dúfala v podpis dohody už na sumite EÚ 20. a 21. marca. Na včerajšom mimoriadnom summite sa EÚ zhodla len na čo najskoršom možnom podpise politickej časti dohody. So zvyškom chce čakať na novú vládu, ktorá by mala vzísť z májových volieb.

EurActiv.sk/TASR