Slovensko má záujem prideliť Čiernej Hore kandidátsky status EÚ už v decembri

Bratislava/Brusel 22. novembra (TASR) – Slovensko sa bude zasadzovať za to, aby bol Čiernej Hore udelený status kandidátskej krajiny už na decembrovom summite Európskej únie. Po dnešnom dvojetapovom stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ to uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Milan Ježovica, ktorý Slovensko na rokovaniach reprezentoval.

"Veľmi nám záleží na tom, aby v záveroch decembrového summitu bola výrazná zmienka o rozširovaní. Osobitne sa naše presvedčenie týka Čiernej Hory a v jej prípade udelenie kandidátskeho statusu. Myslíme si, že takýto úkon nezakladá nárok na to, aby sa krajina stala členskou krajinou, ale je to krok, ktorý povzbudzuje ďalšie úsilie, ktoré vyvíjajú na ich ceste do EÚ," povedal Ježovica. Dodal, že to nie je ojedinelá iniciatíva, ale k takémuto kroku sa stavia pozitívne aj Európska komisia, ktorá nad priebehom integračného procesu dohliada.

Ukrajina dnes v Bruseli podpísala Akčný plán o podmienkach, ktoré musí splniť na to, aby EÚ stiahla vízovú povinnosť vzťahujúcu sa na jej obyvateľov. Podľa Ježovicu to následky pre Slovensko nebude mať žiadne, keďže ide o prirodzený proces, ale netrúfol si odhadnúť časový termín, kedy by mohli Ukrajinci cestovať do schengenského priestoru bez víz.

"EÚ je predovšetkým o pravidlách. Ak chceme liberalizovať vízový styk, musíme trvať na tom, aby boli naplnené požiadavky a predpoklady naplnené. Je to o prirodzenom procese, ktorému chceme pomáhať, aby sme nepoškodzovali záujmy Slovenska, ani EÚ, ale naopak, aby sme prispeli k lepším kontaktom medzi ľuďmi," doplnil Ježovica.

Šéf českej diplomacie Karel Schwarzenberg si myslí, že časové rozpätie k bezvízovému styku bude ovplyvnené aj progresom ostatných krajín, ktoré ešte rovnako ako Kyjev čakajú na odstránenie tejto administratívnej bariéry pri cestovaní.

"Nemyslím si, že by pustili niekoho pred ostatnými. Podľa mňa to bude ešte nejaký čas trvať," vyjadril sa skepticky Schwarzenberg.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy.

(spravodajca TASR Silvester Balog) bar