Slovensko ponúklo Malte, že sa postará o 10 prisťahovalcov (2)

Bratislava/Luxemburg 11. apríla (TASR) – Slovensko ponúklo Malte pomoc pri vyrovnávaní sa s masívnym návalom utečencov zo severnej Afriky. Minister vnútra Daniel Lipšic dnes na Rade pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť ohlásil, že Slovensko môže pustiť na svoje územie 10 imigrantov, ktorí na ostrovnú krajinu prišli väčšinou z Líbye.

Malte ponúklo pomoc aj Nemecko, ktoré by sa mohlo postarať o 100 prisťahovalcov.

Bez ohľadu na krajinu, z ktorej prisťahovalci pochádzajú, chce prejaviť solidaritu na európskej úrovni aj Belgicko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko, ale i Nórsko, ktoré nie je členskou krajinou únie. Tieto krajiny ponúkli pomoc v prípade ľudí, ktorí sa pre vojenské konflikty nemôžu v súčasnosti vrátiť do svojej vlasti.

Európska únia zatiaľ neaktivuje ochranný mechanizmus na vyrovnanie sa z masívnym návalom utečencov z krajín severnej Afriky. Oznámila to dnes novinárom európska komisárka pre vnútro Cecilia Malmströmová.

O procedúru, ktorá ešte v histórii únie nebola nikdy využitá a niesla by so sebou aktiváciu smernice z roku 2001, sa snažilo Taliansko. Ostrov Lampedusa je momentálne zaplavený, podobne ako Malta, prisťahovalcami zo severnej Afriky. Neskôr sa k iniciatíve pridala aj Malta.

Rozhodnutie by znamenalo, že všetky členské štáty únie by sa museli podieľať na zaopatrovaní imigrantov, ktorí vstúpili na územie únie. Dočasná ochrana pre prisťahovalcov by sa v tom prípade udeľovala na rok.

"Nie je ešte potrebné aktivovať tento mechanizmus," potvrdila Malmströmová, ktorá však dodala, že Taliansko má právo prideľovať viac než dvadsiatim tisícom prisťahovalcom dočasné povolenia na pobyt. Tie vyvolali nevôľu po celej Európe, pretože imigrantom povoľujú legálny pobyt v schengenskom priestore.