Slovinci a Chorváti čakajú od Bruselu rozsudok v spore o kranjskú klobásu

Brusel 25. apríla (TASR) – Európska komisia (EK) stojí pred rozhodnutím, ako rozsúdiť právny spor medzi súčasným členom EÚ Slovinskom a nastávajúcim členom únie Chorvátskom. Dôvodom je klobása – konkrétne zlyhanie slovinsko-chorvátskych rokovaní o zmieri v prípade názvu "kranjska klobasa."

Slovinsko vo februári 2012 predložilo EK návrh na zaradenie výrobku "kranjska klobasa" na zoznam chránených potravín s označením pôvodu. Kranj, ktorý leží severozápadne od Ľubľany, je štvrté najväčšie mesto Slovinska.

Slovinsko s touto žiadosťou vlani neuspelo. Slovinskej žiadosti oponovali Rakúšania a Nemci – a neskôr, v auguste 2012, námietky predložilo aj Chorvátsko. V Chorvátsku sa vyrába rovnaký produkt a ak by iba Slovinci získali právo na jeho komercializáciu, chorvátski výrobcovia tohto typu klobásy a tiež exportéri by prišli o ročné príjmy vo výške desiatich miliónov eur.

Slovincom sa podarilo v tejto veci dosiahnuť dohodu s Nemeckom a Rakúskom, keď napríklad Rakúšanom sa podarilo ochrániť svoje klobásy s označením Käsekrainer, Schweinskrainer, Osterkrainer a Bauernkrainer, ktoré na etikete obsahujú ponemčenú verziu mesta Kranj. Tieto názvy sa však podľa dosiahnutej dohody nesmú prekladať do iných jazykov, aby nedošlo k použitiu formy "kranjska," na ktorú si nárokujú Slovinci.

Rokovania o dohode o názve klobásy medzi Slovinskom a Chorvátskom však zlyhali. Slovinské ministerstvo poľnohospodárstva musí do 24. mája o tejto skutočnosti upozorniť Európsku komisiu. Tá následne preskúma spor a prijme potrebné rozhodnutie.

Slovinský minister poľnohospodárstva Dejan Židan v stredu pre slovinskú agentúru STA uviedol, že je optimistický a verí, že v Bruseli sa rozhodne v prospech žiadosti jeho krajiny, lebo Slovinsko má všetky argumenty na svojej strane.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem