Slovinská diplomacia chce post veľvyslanca EÚ

Brusel 19. júla (TASR) – Slovinsko chce zohrávať výraznejšiu úlohu v zahraničnej politike Európskej únie, vyhlásil v pondelok večer v Bruseli slovinský minister zahraničných vecí Samuel Zbogar. Využil zasadanie Rady ministrov EÚ pre zahraničnú politiku, aby v tejto veci priamo oslovil podpredsedníčku Európskej komisie a vysokú predstaviteľku pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovú.

Popri veľkých témach, ktoré Rada ministrov rieši, sa vždy nájde čas aj na osobné stretnutia ministrov a lobovanie za vlastné záujmy. Ako uviedla slovinská spravodajská agentúra STA, Samuel Zbogar bruselské zasadanie európskych šéfov diplomacií využil na oslovenie Catherine Ashtonovej. Pripomenul jej, že jeho krajina má inak dobré zastúpenie vo vonkajšej európskej službe, ale stále jej chýba post veľvyslanca na úrovni EÚ.

Slovinsko dúfa, že jeho prvým veľvyslancom EÚ by sa mohol stať terajší veľvyslanec v Nemecku Mitja Drobnič. A jeho novou destináciou by sa mohlo stať Kosovo. Ministri zahraničných vecí EÚ očakávajú, že vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku už v najbližších mesiacoch oznámi meno diplomata, ktorý bude EÚ zastupovať v Kosove. Podľa nemenovaných zdrojov má Drobnič dobré šance získať tento post.

Na stretnutí slovinského ministra Zbogara s Ashtonovou mal byť zdôraznený záujem Slovinska o túto funkciu, ako však priznal slovinský šéf diplomacie, "radšej treba byť realistický a tešiť sa, až sa veci stanú". Slovinská strana však priznáva, že má veľmi uspokojivé zastúpenie diplomatov v rámci Európskej vonkajšej služby, ktorej šéfuje Ashtonová. Priemerne pripadá jeden diplomat tohto úradu na milión európskych obyvateľov, kým malé, dvojmiliónové Slovinsko má v Ashtonovej úrade až päť diplomatov. A túži aj po funkcii veľvyslanca EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) sla