Slovinsko a Chorvátsko očakávajú pokrok v prístupových rokovaniach Záhrebu s EÚ

Kranjska Gora 13. januára (TASR) – Slovinsko a Chorvátsko očakávajú, že Záhreb vo februári v prístupových rokovaniach s Európskou úniou dosiahne pokrok. Povedali to dnes premiéri oboch štátov po stretnutí v slovinskom lyžiarskom stredisku Kranjska Gora.

"Želám si, aby sme do nasledujúcej prístupovej konferencie vo februári vyriešili aspoň dve z troch zostávajúcich otázok," uviedol slovinský premiér Borut Pahor po rokovaní s chorvátskou partnerkou Jadrankou Kosorovou.

V decembri 2008 došlo kvôli bilaterálnym sporom k čiastočnému zablokovaniu rokovaní Záhrebu s EÚ. Slovinsko blokovalo prístupové rokovania s Chorvátskom pre nevyriešený dlhoročný hraničný spor. Až v novembri 2009 obe krajiny podpísali dohodu, že spor bude riešiť medzinárodná arbitráž a Slovinsko tým prestalo vetovať rokovania. Aj napriek tomu sa však v decembri bez súhlasu Slovinska nemohli otvoriť ďalšie tri kapitoly týkajúce sa životného prostredia, rybolovu a zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky.

Slovinsko uviedlo, že má výhrady v týchto oblastiach, nespresnilo však, aké. Pahor vyhlásil, že "nejde o blokádu", iba o bežné problémy, ktoré majú aj iné štáty EÚ.

Ďalšie kolo prístupových rokovaní Chorvátska s úniou sa uskutoční 19. februára. Záhreb doteraz otvoril rokovania o 28 z 33 prístupových kapitol, pričom 17 už je uzavretých.

Cieľom Chorvátska je stať sa v roku 2012 28. členským štátom EÚ, nemusí sa mu to však podariť, ak v tomto roku neuzavrie prístupové rokovania. Záhreb však musí zlepšiť efektivitu súdnictva, bojovať proti korupcii, odstrániť pochybnosti o plnej spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v Haagu a sprivatizovať stagnujúci lodiarsky priemysel, ktorý je napriek pravidlám EÚ silne dotovaný štátom.

1 20 ms hy