Slovinsko môže blokovať Chorvátov donekonečna

Zdroj: Wikimedia

„Neviem si predstaviť, že by Chorvátsko pokračovalo v rokovaniach bez predchádzajúceho vyriešenia hraničných sporov alebo prinajmenšom bez toho, aby sme boli v procese smerujúcom k jeho vyriešeniu,“ povedal slovinský minister Samuel Zbogar. „Ak nepokročíme, neviem si predstaviť, že Chorvátsko vstúpi do EÚ“, dodal.

Zbogar priznal, že bilaterálne rokovania zlyhali a víta ponuku EÚ mediovať spor. Snahy Bruselu zahŕňajú aj rozhodnutie komisára pre rozširovanie Olliho Rehna založiť expertnú skupinu, ktorej bude predsedať bývalý fínsky prezident, veterán diplomacie a laureát Nobelovej ceny Marti Ahtisaari.

Slovinský minister označil tento počin za „krok správnym smerom“. Chorvátsko iniciatívu tiež privítalo.

Hraničný spor medzi Slovinskom a Chorvátskom sa týka (o.i.) výsostných pobrežných vôd na jadranskom pobreží, ako aj námorného koridoru pre Slovinsko k medzinárodným vodám. Na rozdiel od Slovinska má Chorvátsko dlhé pobrežie, čo Ľubľane umožňuje argumentovať tým, že je „geograficky znevýhodneným štátom“.

Počas francúzskeho predsedníctva Slovinsko blokovalo otvorenie deviatich z desiatich negociačných kapitol pre vlečúci sa spor. Diplomati začínajú pochybovať, že sa Chorvátsku podarí naplniť cieľ ukončenia prístupových rokovaní do konca roka 2009 tak, aby mohli vstúpiť už v roku 2010.

Napriek bilaterálnym problémom, slovinská verejnosť podľa prieskumov verejnej mienky stále silne podporuje myšlienku členstva Chorvátska v EÚ. Takmer dve tretiny opýtaných si myslia, že Chorvátsko by sa malo stať členom a ešte viac si ich myslí, že Slovinci nemusia o tejto otázke hlasovať v referende, ako to navrhovala vláda začiatkom mesiaca.

Rozhovory medzi EÚ a Belehradom zostávajú v slepej uličke. Včera sa ministri zahraničia stretli so svojím srbským rezortným kolegom Vukom Jeremičom. Holandská vláda je stále proti odblokovaniu obchodnej dohody so Srbskom, podmieňuje to plnou spoluprácou Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu. Belehrad včera oznámil, že sa bude držať rady Európskej komisie a začne obchodnú dohodu implementovať jednostranne a to od 1. februára 2009.