Slovinsko sa nedohodolo na kandidátovi na eurokomisára a nominovalo trojicu

Ľubľana 31. júla (TASR) – Slovinsko ponúklo za eurokomisárov budúcemu šéfovi Európskej komisie hneď trojicu kandidátov, vrátane dvoch žien.

Odstupujúca vláda nominovala za eurokomisárku doterajšiu premiérku krajiny Alenku Bratušekovú, šéfa slovinskej diplomacie Karla Erjaveca a europoslankyňu sociálnych demokratov Tanju Fajonovú, pôvodným povolaním novinárku.

Informácie zverejnili dnes v Ľubľane po zasadaní tamojšieho kabinetu a sprostredkovala ich tlačová agentúra APA.

Nominácia troch kandidátov je napokon kompromisom v – ako sa ukázalo – neriešiteľnom spore o výber vhodného kandidáta. Formálne mala právo nominovať kandidáta Bratušekovej vláda, do výberu však napokon mohol hovoriť aj pravdepodobný nástupca odstupujúcej premiérky Miro Cerar.

Jeho návrh, aby členom Európskej komisie zostal naďalej doterajší slovinský eurokomisár Janez Potočnik, však u doterajších koaličných strán nenašiel porozumenie. Keďže sa však Ľubľana ocitla s nomináciou aj v časovej tiesni, vzišiel z toho napokon návrh s troma kandidátmi, pričom Potočnik na možnosť byť jedným z viacerých nominovaných rezignoval.

Pozorovatelia dávajú najviac šancí na konečný úspech Alenke Bratušekovej, ktorá má lepšie karty v rukách už vzhľadom na to, že je zatiaľ málo kandidátok na členstvo v EK, ale navyše má aj vyšší kredit ako doterajšia premiérka. Z okolia Jeana-Clauda Junckera prenikli dnes informácie, že by si budúci predseda EK Bratušekovej prítomnosť v grémiu veľmi vážil.

Za hanbu označil fakt, že sa Slovinsko nedokázalo zjednotiť na jedinom kandidátovi, bývalý líder neoliberálnej koaličnej Občianskej kandidátky (DL) a doterajší minister vnútra Gregor Virant, ktorý zasadanie vlády opustil predčasne. Podľa jeho názoru možno kriticky hodnotiť aj nerešpektovanie vôle pravdepodobného budúceho premiéra krajiny.

5 12 le gon